jak to jest z żelazem?

 • Anonymous dnia #10772

  Witam, mam pytanie odnośnie zapotrzebowania na żelazo.
  Ile powinnam przyjmować dziennie mg żelaza? (kobieta, 24 lata, 53kg)
  Chciałam wzmocnić swój organizm, gdyż mam budowę anemiczną, dlatego zaczęłam zażywać tabletki zawierające jony żelaza (II). Pani farmaceutka powiedziała mi, że jest to bardzo dobrze przyswajalne żelazo i że profilaktycznie przyjmuje się 3 tabletki dziennie. Tak też zaczęłam zażywać, ale już na drugi dzień miałam bóle w nadbrzuszu. Doczytałam w ulotce, że jest to jeden z objawów niepożądanych, które mogę wystąpić i że należy zmniejszyć dawkę. Szukając odpowiedzi na swoje pytanie, przewertowałam Internet i dowiedziałam się, że dzienne zapotrzebowanie wynosi dla mnie ok. 18 mg. A jedna tabletka zawiera 22 mg i gdy przyjmuję 3x dzeinnie, to daje aż 66 mg żelaza, czyli moim zdaniem dużo za dużo. Więc jak to jest z tym żelazem? Ile powinno się go przyjmować?

  Anonymous dnia #11959

  Po pierwsze, to czy robiłaś badania krwi na żelazo? Suple przyjmuje się przy niedoborach, sama “anemiczna budowa” nie oznacza wcale, że masz zaniżony poziom tego składnika we krwi. Jeżeli masz wyniki w normie to preparat może Ci tylko zaszkodzić. Pamiętaj, wszystko można przedobrzyć.

  Po drugie preparat na pewno nie przyswaja się w 100%, dlatego przyjmuje się większą dawkę niż dzienne zapotrzebowanie.

  A tak na marginesie, ja jestem zawsze taka bladziocha, szczególnie zimą, a żelazo mam w górnej granicy, także nie ma co się sugerować taką “anemiczną urodą”

  Anonymous dnia #11960

  Bardzo dziekuję za odpowiedź :)
  Nie robiłam badań na razie. Tak po prawdzie to mam niec inny problem, gdyż bardzo wypadają mi włosy, brałam już wszelkie dostępne suplementy typu skrzyp, szampony, odżywki.. i nic nie pomaga. Więc wymyśliłam, że jak może uzupełnię żelazo, to coś pomoże. Ostatnim raezm jak robiłam taką dokładną morfologię (ale było to ok. 2 lata temu), to miałam za niski poziom żelaza i zwykle poziom erytrocytów mam w dolnej granicy normy..

  Anonymous dnia #11961

  Mimo wszystko polecam sprawdzić morfologię :) Jeżeli źle się czujesz po tym suplu to go odstaw, być może zawiera coś, co drażni Twój układ pokarmowy.

  Co do włosów to na wypadanie oprócz supli z pokrzywą, skrzypem i drożdżami pomagają masaże skóry głowy (w internecie można poszukać o tym), a niekiedy zmiana pielęgnacji, być może włosy są obciążone jakimś składnikiem kosmetyków, np. silikonami. Ponadto polecam nie kłaść się z mokrą głową, za to wiązać włosy na noc w luźny warkocz albo luźny koczek na górze głowy. Nie powinnaś też używać suszarki z gorącym nawiewem, prostownicy, lokówki i gumek do włosów z metalowym łączeniem (potwornie rwie włosy). W temacie pielęgnacji włosów chętnie coś doradzę, to takie moje hobby :)

  Anonymous dnia #11962

  wszystko zależy od wielkości twojej kuźni

Viewing 5 posts - 1 through 5 (of 5 total)

You must be logged in to reply to this topic.

Loading...