Kilka małych posiłków czy mniej dużych?

Umieszczone w: Dietetyka w Odchudzaniu

 • Anonymous dnia #10667

  Witam,

  Jak w temacie – spotkałem się z różnymi opiniami na ten temat, myślę że warto sprawę przedyskutować – co na ten temat myślicie z punktu widzenia Waszego doświadczenia i artykułów, które czytaliście. Mianowicie czy dla odchudzania danej osoby lepiej jest jak je standardowe 2-3 posiłki dziennie, czy też rozbija tę samą ilość jedzenia na mniejsze posiłki bardziej rozłożone w ciągu dnia?

  Jestem bardzo ciekawy Waszych opinii i komentarzy.

  Anonymous dnia #11044

  Tak naprawdę to obie opcje są trochę przereklamowane. Nie jest do końca udokumentowane i przebadane, że któraś z tych opcji diametralnie zmienia rezultaty diety odchudzającej.

  I.

  Anonymous dnia #11045

  Prawdę powiedziawszy to nie spotkałam się z opinią, że mniej posiłków lepiej wpływa. Natomiast odwrotne – kilka razy. Jakie są podstawy tego, że mniej dużych potraw jest lepszych?

  Anonymous dnia #11046

  Chciałabym odświeżyć wątek.. Ostatnio kilka razy spotkałam się z wielkim entuzjazmem jeśli chodzi o Intermittent Fasting. Czyli tak jak wyżej ktoś wspomniał – cała dzienna racja pokarmowa zawarta w 2-3 posiłkach, które są spożywane tylko np. w ciągu 8h w ciągu dnia. Reszta czasu to głodówka. Ktoś z Was może doczytał się gdzieś jakichś ciekawych informacji na temat takiego modelu żywienia? Jakie są wasze opinie?

  Anonymous dnia #11047

  Pierwsze slysze o tym sposobie zywienia ale chyba sie domyslam skad sie to bierze. Jesli ktos naprawde duzo je to jest to jakas bariera przed jedzeniem jeszcze wiecej. Na raz nie da sie duzo zjesc.

  Z drugiej strony wiekszosc poradnikow i teorii raczej sklania sie ku kilku mniejszym porcjom i mysle, ze dla zdrowej osoby majcej problem z n.p. impulsywnym podjadaniem to jest wlasnie to rozwiazanie.

  Anonymous dnia #11048

  Nie jestem w stanie podać autora lub źródła publikacji, ale słyszałam z bardzo rzetelnego źródła o dużych badaniach, w których wyodrębniono dwie grupy osób badanych. Obie grupy jadły dokładnie to samo – w tej samej ilości, o tej samej kaloryczności i zawartości poszczególnych składników odżywczych. Różnicą było to, że grupa I miała to wszystko rozdzielone na 5 posiłków, a II na 2 lub 3 (nie pamiętam dokładnie). Dodam iż była to dieta redukcyjna.
  Wynik: Badani z grupy II utracili więcej zbędnych kilogramów… Tyle wiem, nie znam szczegółów…. Spróbuję się dowiedzieć co to za badania i podam ewentualne źródła lub autorów.

  Anonymous dnia #11049

  Hmm… faktycznie ciekawe wyniki badań. Tak hipotetycznie – może się to bierze stąd, że w warunkach badania ludzie ci nie mieli szans, żeby kusiło ich przegryzanie. Zaletą rozłożenia posiłków na mniejsze porcje jest w miarę stabilny poziom cukru we krwi i zmniejszenia ryzyka, że ktoś sięgnie po niezdrowe przekąski. Więc w rzeczywistości może działać to trochę inaczej niż podczas badania. Ale znowu… ciężko to zbadać.

  Anonymous dnia #11050

  Codziennie powinniśmy zajadać około 5 posiłków o regularnych porach. Chyba, że wstajemy dosyć późno to wtedy 4. Dobrze jest zachować normę zgodnie z którą od czas kolacji do czasu śniadania minie minimum 12 godzin.

  Anonymous dnia #11051

  Przereklamowane :P Też tak sądze :) Ale jak racjonalnie na to patrzeć to duzy posiłek (taki do zapełnienia żołądka do granic) dużo dłużej sie trawi i to na pewno spowalnia pracę organizmu, co może sprzyjać odkladaniu sie tu i ówdzie kalorii.

  Anonymous dnia #11058

  Mówi się, że lepiej jeść więcej mniejszych posiłków, najlepiej co 3 godziny żeby metabolizm nie zwalniał, aczkolwiek na własnej skórze nie widzę korzyści z takiego jedzenia.

  ______________________________
  Oferujemy profesjonalny catering wrocław

  Anonymous dnia #11059

  Korzyści są chociażby takie, że jeżeli jesz często to po prostu nie odczuwasz tak głodu przez cały dzień i sumarycznie zjesz mniej.

  Anonymous dnia #11056

  Ja odkąd trzymam dietę jem tylko to, co zalecił mój dietetyk, więc mniej, ale częściej niż kiedyś, zdarzało mi się kiedyś jeść 2 obiady w odstępie kilku godzin, w pracy i po powrocie, ale teraz zdecydowanie lepiej się odżywiam

  Anonymous dnia #11057

  Ja jem pięc mniejszych posiłków dziennie i jestem zadowolony, bardzo dobrze mi służy sushi warszawa centrum tam najczęściej zamawiam , ogólnie odką zacząłem dietę to zeszło mi ładnych parę kg, więc warto.

  Anonymous dnia #11055

  Wszystko też zależy od danej osoby. Dieta to kwestia indywidualna, nie ma określonego szablonu który zadziała na każdego

  Anonymous dnia #11054

  Nie ma różnicy czy zjemy 6 czy 3 posiłki. Ważne, aby dzienny bilans kaloryczny się zgadzał.
  Osobiście wole zjeść 3 większe posiłki, z tego względu, że dłużej mnie “trzyma”. Po małym posiłku w ogóle nie czuje, żebym coś zjadł ;)

Viewing 15 posts - 1 through 15 (of 19 total)

You must be logged in to reply to this topic.

Loading...