Weganizm

 • Anonymous dnia #10721

  Weganizm to dość nowy prąd w żywieniu (niektórzy pewnie powiedzą, że filozofii życia). Pomijając aspekty otoczki kulturowej – czy taka dieta może być na dłuższą metę zdrowa?

  Anonymous dnia #11808

  @Mały Głód wrote:

  Pomijając aspekty otoczki kulturowej – czy taka dieta może być na dłuższą metę zdrowa?

  Moje prywatne zdanie jest takie, że na dłuższą metę najzdrowsza jest zróżnicowana dieta – a w tym przypadku o to zróżnicowanie jest naprawdę ciężko. Po prostu niektóre składniki warto dostawać z mięsa i produktów pochodzących od zwierząt. Na krótką metę można to suplementować i szukać zamienników – pewnie najlepszym argumentem na ten temat byłyby jakieś przeprowadzone długofalowe badania (anyone?).

  Anonymous dnia #11809

  Oczywiście, że zdrowa. Współczesna dietetyka uznaje zróżnicowaną dietę wegetariańską oraz wegańską za sprzyjającą zdrowiu :)

  Enigma: W naszej kulturze, gdzie mięcho to podstawa może trudno wyobrazić sobie takie żywienie, ale jest to możliwe. Nigdy jednak nie polecam nikomu rzucania się na głęboką wodę. Najpierw dobrze jest zrezygnować z mięsa, a dopiero potem stopniowo z nabiału, najlepiej na przestrzeni kilku lat. Sama z mięsa jem tylko ryby (sporadycznie) i czuję się o wiele lepiej niż na typowej “polskiej diecie”.
  To co w wartościowe w mięsie i nabiale można z powodzeniem zastąpić produktami roślinnymi, choć oczywiście wegetarianom jest dużo łatwiej niż weganom :)

  Dla wegan problemem jest witamina B12, lecz, wierzcie mi, są i tacy, którzy jej nie suplementują, a mają wyniki w normie. Nie wszystko co związane z żywieniem jeszcze jest odkryte (lub naukowo udowodnione), co nie znaczy, że nie ma prawa bytu. Dietetycy i lekarze mówiący, że weganin na pewno będzie miał niedobory nie mieli chyba nigdy styczności z “roślinożercami”. Faktem jest, że spory procent wege ma jakieś niedostatki substancji odżywczych, ale nie wynika to z tego, że dieta ta jest niedoborowa, a z tego, że oni sami nie potrafią mądrze jeść. W końcu znam i takich niemądrych wegetarian (mięsożernych też zresztą), którzy jedzą tylko frytki i zapijają colą.

  Anonymous dnia #11814

  Bardzo dziękuję za wszystkie podpowiedzi, sprawdzę te informacje i wówczas napiszę jak to faktycznie z tym jest.

  Anonymous dnia #11815

  Taka dieta może być zdrowa, ale jest to trudne do osiągnięcia. Trzeba być świadomym tego, co się je.

  Anonymous dnia #11813

  No, no, no a już traciłem nadzieję że znajdę odpowiedź.

  Anonymous dnia #11812

  A jakie owoce zdarza Wam się jeść najczęściej? Sprawdź czy te jagodowe faktycznie są aż takie zdrowe?

  Anonymous dnia #11811

  Najczęściej zdarza mi się jeść ziemniaki, pomidory, dyniowate (w tym cukinia, kabaczek itd).
  No to chyba tyle z tych najczęstszych :)

  Anonymous dnia #11810

  Ja to rożnie – na co mam ochotę to zjem :)

Viewing 9 posts - 1 through 9 (of 9 total)

You must be logged in to reply to this topic.

Loading...