Tricki na odchudzanie: #2 zadbaj o zastawę

zadbaj o zastawę

Czasami wpływ na to ile zjemy ma nie tylko to co jemy ale również to jak jemy i z czego. Tak jest również z popartym w badaniach trickiem na odchudzanie na dzisiaj – zadbaj o zastawę. W poprzednim artykule pisaliśmy o tym, że warto czasami zadbać o spokojną atmosferę i lekko przygasić światło podczas jedzenia.

Trick #2: Zadbaj o zastawę

Mogą pięknie komponować się z nakryciem stołu jednak bywa także, że psują figurę – szklanki.

Badania brytyjskie wykazały, że osoby pijące w obłych szklankach spożywały o 60% więcej alkoholu, słodzonych napojów gazowanych czy soków i napojów niż osoby korzystające ze szklanek prostych.

Badacze spekulują, że osoby pijące ze szklanek o obłym kształcie piją pospiesznie a także nie potrafią ocenić prawidłowo ilości wypitego płynu – dlatego też częściej sięgają po kolejną porcję napoju co powoduje, że piją więcej.

Dlatego radzimy aby delektować się napojem i najlepiej sączyć go ze szklanki o prostym kształcie. Co na tym zyskujemy? Pijąc 60% mniej niż przy użyciu szklanki 250 ml o obłym kształcie zaoszczędzamy 67 kcal na porcji soku pomarańczowego do śniadania, 48 kcal przy piciu słodzonej mrożonej herbaty do obiadu.

Oczywiście powyższa porada nie odnosi się do picia niesłodzonej herbaty albo wody źródlanej – te i tak są pozbawione kalorii.

Zobacz również
jajka łosoś

Odpowiednia zastawa to nie tylko szklanki – liczy się kolor i wielkość. Dlaczego? Tłumaczy to tak zwana Iluzja Delboeuf’a, na której bazując wiemy, że należy nie tylko dobierać mniejsze talerzyki do jedzenia ale również dobierać ich barwę jako bardziej kontrastową względem spożywanego jedzenia.

A już jutro kolejny (#3) trick na odchudzanie – wyśpij się !