Bawiąc, uczyć dietetyki!

Avatar photo
zabawa dziecko

Edukatorzy żywieniowi wiedzą doskonale, że naukę dobrych nawyków należy zaczynać jak najwcześniej. I tu nie ma wyjątków. Zainteresowanie zdrowym jedzeniem dziecka może wydawać się trudne. Potwierdzi to każdy rodzic.

Jak obronić się przed kolorowym światem cukierków?

Cukierki cukierki szeleszczą im papierki 🎶

Cukierki cukierki cukierków pełen kram🎶

Cukierki cukierki szeleszczą im papierki 🎶

Cukierki cukierki cukierków apetyt na nie mam 🎶

Tekst piosenki „cukierki, cukierki”

Tekst popularnej piosenki dla dzieci mówi wszystko o strapieniach rodziców. Jak nauczyć dziecko, że brokuł jest zdrowszy niż mieniące się wszystkimi kolorami tęczy drażetki? Jak nauczyć, że prawdziwy sok z owocu to lepszy wybór niż słodki napój z bohaterem ulubionej bajki Disneya?

Otóż, drodzy Rodzice, nie jesteśmy osamotnieni w tej walce.

Zagraj w grę planszową

Jeśli jeszcze nie szukaliście – naprawdę warto poznać ofertę gier planszowych, które dotykają sfery żywienia i zdrowego jedzenia. Od lat nauczyciele wiedzą, że nic tak nie angażuje najmłodszych jak dobra zabawa. Jako dorosły masz szansę podsunąć ciekawe, kolorowe gry, które przy okazji oswajają z tym co powinno się znaleźć na talerzu.

Gry, w których można odwiedzić, zgadywać warzywa i owoce będą świetnym wstępem do dyskusji na temat tego, co można umieścić na talerzu. Taka kolorowa, uśmiechnięta marchewka z gry czyni naprawdę dużo dobrego. Co więcej, producenci gier wiedzą już, jak ważnym aspektem edukacji dzieci jest nauka zdrowego stylu życia. Co roku pojawiają się nowe tytuły, które wprost promują zdrowe jedzenie. Warto po nie sięgnąć.

Sięgnij po pomoce i plakaty

Polskie organizacje zdrowotne, jak Instytut Żywności i Żywienia w Warszawie przywiązują dużą wagę do dedykowanych wskazówek dla dzieci i młodzieży. Owocem tego są koncepcje, które w łatwy i czytelny sposób tłumaczą jak działa zdrowa dieta.

W szczególności znajdziecie je w formie:

  • Piramida Zdrowego Żywienia
  • Talerza Zdrowia

Ciekawym sposobem na rozmowę z dzieckiem w wieku szkolnym jest rozmowa na temat tych modeli żywienia, ich zrozumieniem. Ale również zabawa – wykonanie na przykład wycinanki z gazetki z marketu w kształcie piramidy może pomóc pojąć znaczenie różnych rodzajów w diecie. Dzięki temu możemy dowiedzieć się, że podstawą diety nie są cukierki, mięso – lecz te często ignorowane przez dzieci warzywa i owoce, najlepiej w formie nieprzetworzonej.

Niezastąpione książki

Rodziców, chcących edukować swoje dzieci w świecie żywienia rozpieszczają też wydawnictwa. Książki z rymowankami o warzywach, zgadywanki, kolorowanki. Rynek księgarski wychodzi naprzeciw potrzebom odbiorcy.

Nie warto czekać na czas, gdy dziecko samo zacznie czytać, by podsuwać mu te lektury. W myśl akcji „Cała Polska czyta dzieciom” inspirujmy dziecko do poznawania nowych smaków. Kto wie, może też wzbudzimy w nim pasję do dietetyki lub gotowania.

Eksperymenty w kuchni

I tu płynnie przechodzimy to kolejnego punktu. Wiele dzieci wprost uwielbia zabawę w kuchni. Nic dziwnego. W końcu czy tak bardzo robienie ciasta różni się od zabawy w piaskownicy?

Zobacz również

Dla dziecka jest to świetna rozrywka ale również nauka pomocy dorosłym w domowych obowiązkach i powód do rozmowy na temat tego, skąd bierze się jedzenie, które spożywamy na co dzień.

To również sposób na niejadków. O wiele ciekawiej zjeść jedzenie, w którym samemu się maczało palce ;-) (oczywiście po ich wcześniejszym umyciu)

Talerz pełen niespodzianek

To technika, która jest szczególnie polecana rodzicom niejadków. Jeśli poświęcimy odrobinę czasu na przygotowanie jedzenia, możemy sprawić, że będzie ono również przygodą. Zamiast chować warzywa i przemycać je, czasem warto spróbować uczynić je bohaterami talerza.

Z warzyw można w łatwy sposób wycinać ciekawe kształty, tworzyć mini-obrazki przedstawiające zwierzęta i rośliny, słońce.

Tak jak każdy dzieci jedzą oczami i pomagają im takie tricki oswoić się z nowym jedzeniem.

Technologia na odsiecz

Byłoby dużym niedopatrzeniem pominąć możliwości technologii, w tym gry komputerowe. Chociaż tu od razu zastrzegamy: zgodnie z wytycznymi IŻŻ dziecko nie powinno spędzać przed ekranem powyżej dwóch godzin dziennie (czym mniej, tym lepiej). Dlatego szczególnie młodszym dzieciom warto ten czas ograniczać do minimum. Nauka rozsądnego, mądrego korzystania z technologii też jest bardzo ważna i trzeba o tym pamiętać.

Nie lada sztuką jest takie dobranie programów, aby rozwijać wiedzę i umiejętności dziecka w zakresie zdrowego żywienia. Szczęśliwie wystarczy zakup laptopa lub tabletu i możemy wgrać dziecku wybrane przez nas aplikacje, które sprawią, że zamiast bezproduktywnego „grania w grę” dziecko czegoś się nauczy.