Urządź swoje dietetyczne home office

Avatar photo
home office

Polacy przekonali się do pracy z domu. Wśród nich do wielbicieli pracy zdalnej dołączyło wielu dietetyków. Jak się okazuje, wiele usług żywieniowych można skutecznie realizować z własnego domowego biura.

Jak powinno wyglądać domowe home office?

Przede wszystkim powiedzmy na wstępie, że choć jak mówiła popularna reklama sklepu meblowego – wszystko sam sobie uRządzisz, to jednak nasze decyzje nie pozostają bez wpływu na produktywność i nasze zdrowie. Pamiętaj zatem dietetyku, by pracując na zdrowiem pacjenta, zadbać najpierw o zdrowie własne. Jak to zrobić?

W pracy w gabinecie, czy to na etacie, czy we własnym gabinecie obowiązują nas przepisy BHP, które w sposób ustrukturyzowany mówią co można, a czego nie. Chronią nie tylko przed nagłymi wypadkami, ale również przed chorobami zawodowymi. W przypadku pracy zdalnej mówimy przede wszystkim o tych charakterystycznych dla pracy biurowej.

Miejsce spokojne i oświetlone

Po pierwsze: królową porad dotyczących budowy swojego home office jest wydzielenie miejsca pracy od czasu spędzanego na wypoczynku. Dlaczego to takie ważne? Jeśli w tym samym miejscu pracujemy i rozrywamy się – nasz mózg trudniej będzie przekonać, że czas pracy się skończył. Trudniej wtedy zadbać o równowagę życia prywatnego i zawodowego.

Jeśli nie masz dużych możliwości lokalowych – nie musi to być od razu wydzielonego pomieszczenia, do którego nie będą co chwila wbiegać domownicy. Wystarczy oddzielny kącik. Dzięki bogatej ofercie producentów wyposażenia bez problemu znajdziesz odpowiednie biurka komputerowe oraz odpowiednią lampę i akcesoria.

Dobre oświetlenie jest bardzo ważne dla Twojego wzroku. Dlatego miejsce pracy dobrze jeśli jest doświetlone światłem dziennym – na przykład blisko okna lub przynajmniej będziesz móc użyć dobrej lampy biurkowej.

Krok drugi – zadbaj o kręgosłup

Każdy specjalista ergonomii pracy wskaże na zagrożenie numer jeden pracy biurowej: problemy z kręgosłupem. Niestety do prawdziwa epidemia wśród pracowników umysłowych. Jeśli całymi dniami rozmawiasz przez Zoom, Teams z pacjentami. Potem zaś układasz non-stop diety przy komputerze, to jesteś w grupie zagrożenia.

Najważniejsze w tym kontekście są dwie rzeczy:

  1. Dobrać wygodne krzesło do biurka -. Zwróć uwagę, że kluczowe będzie tu, jak dobrze podbierać będzie całe plecy i czy można go łatwo regulować
  2. Takie ustawienie krzesła i biurka, żeby osiągnąć efekt taki jak na poniższym obrazku
prawidłowa praca
elenabls / 123RF

Jeśli Twoje obecne krzesło jeszcze nie dane idealnego oparcia – można zaopatrzyć się w podporę pod lędźwie. Dostępne są także podpórki na nogi. Warto zwrócić uwagę, że prawidłowa praca przy biurku jest wtedy, gdy nasze nogi są ustawione prosto na podłożu.

Akcesoria, które wspomogą pracę

W dzisiejszych czasach większość z nas korzysta do pracy z laptopów. Zwróćcie jednak uwagę, że z tradycyjnym laptopem osiągnięcie idealnego ustawienia będzie trudne. To dlatego, że same laptopy powstały z myślą o mobilności. Nic jednak straconego. Możemy ratować się:

Zobacz również
dietetyk

  • stacją dokującą wraz z klawiaturą i myszką, które pozwolą łatwiej pracować
  • dodatkowym monitorem, który może postawić na linii wzroku, żeby nie nadwyrężać szyi
  • jeśli nie mamy monitora wystarczy postawić laptop na specjalnej podkładce lub nawet stosie książek. Wtedy należy jednak skorzystać z klawiatury i myszki – najlepiej bezprzewodowej
  • Podkładką pod myszkę, która odciąży nadgarstek. To ochrona przed tak zwanym zespołem cieśni nadgarstka

Pamiętaj o przerwach!

Home office sprzyja niezmąconej niczym, wytężonej pracy. Jeśli dobrze podejdziemy do zadania – będziemy mogli stworzyć świetne miejsce pracy. Jest tu jednak pewne zagrożenie. Kiedy zatracamy się w pracy, nie robimy odpowiednich przerw.

Tymczasem specjaliści BHP zalecają przynajmniej kilkuminutową przerwę co godzinę lub nawet częściej. Istnieją nawet specjalne aplikacje, które mogą nam przypomnieć o przerwie.

W takim przypadku wstań, rozciągnij się – w Internecie znajdziesz wiele prostych ćwiczeń dla pracowników biurowych. Warto wtedy pójść coś przegryźć. Podobno nie jest dobrze jeść przy klawiaturze, więc wykorzystaj ten czas, żeby odrobinę pochodzić po domu.

Istotne jest także odpowiednie nawodnienie organizmu. Dietetykom nie trzeba reklamować zalet kawy oraz herbaty. Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest jednak także postawienie na dystrybutory wody. Obecnie koszt takich urządzeń jest atrakcyjny. Jeśli nie to – to warto mieć przy sobie butelkę z wodą wielorazowego użytku. Pamiętaj, żeby każdego dnia ją opróżnić, pijąc w ciągu całego dnia pracy.

Podsumowanie

Mamy nadzieję, że tych kilka praktycznych porad pomoże Wam w podjęciu prozdrowotnych wyborów dla swojego home office. Miłej pracy!