Ustawa regulująca zawód dietetyka coraz bliżej

Avatar photo
ustawa

Jak donosi rynekzdrowia.pl [1] możemy liczyć na to, że projekt ustawy o niektórych zawodach medycznych trafi pod obrady Rady Ministrów jeszcze w grudniu. Obecnie wciąż trwają prace legislacyjne nad ustawą. Taką informację otrzymał portal z biura komunikacji MZ. Na oficjalnej stronie rządowej projektu wciąż widnieje informacja o planowanym przyjęciu ustawy w Radzie Ministrów w IV kwartale tego roku [2]. Przypomnijmy, że jednym z 17 zawodów, które reguluje ta ustawa, jest zawód dietetyka.

Długa historia regulacji i kontrowersje

Uregulowanie kilkunastu zawodów w jednej ustawie okazało się dużym wyzwaniem. O projekcie donosiliśmy już w styczniu (pod linkiem znajdziecie również główne zapisy pierwotnej wersji tekstu i odnośnik do pełnej treści). Następnie zgodnie z procedurą trafił do konsultacji publicznych. To właśnie ten etap sprawił, że prace znacznie się wydłużyły. O uwagach głównych organizacji pisaliśmy w lutym. Są wśród nich uwagi PTD oraz PZZD. Łącznie jednak uwag publicznych pojawiło się ponad 700 oraz dodatkowe 100 z resortów [1].

Jak pamiętają dietetycy, historia regulacja zawodu dietetyka jest długa. Już od lat istniał projekt ustawy, który jednak nigdy nie wszedł w życie. Stąd wiele osób miało wątpliwości, czy nowa regulacja również nie podzieli historii tej ostatniej.

Zobacz również
dieta a płodność kobiety

O nowościach związanych z ustawą będziemy Was informować na bieżąco. Jeśli jeszcze nie jesteście zapisani na nasz newsletter – możecie to zrobić poniżej!

Źródła:

  1. https://www.rynekzdrowia.pl/Polityka-zdrowotna/17-nowych-zawodow-medycznych-Projekt-ustawy-na-rok-utknal-w-konsultacjach-Wroci-w-grudniu,239904,14.html
  2. https://www.gov.pl/web/premier/projekt-ustawy-o-niektorych-zawodach-medycznych