Viola Urban: Poranne inspiracje. Zdrowe śniadania w 15 minut [RECENZJA]

Avatar photo
poranne-inspiracje-viola-urban
Tytuł: Poranne inspiracje. Zdrowe śniadania w 15 minut
Autor: Viola Urban
Rok wydania: 2018
Wydawnictwo: Publicat
Ilość stron: 240

Poranne inspiracje. Zdrowe śniadania w 15 minut to nowo wydana książka z przepisami, opublikowana nakładem wydawnictwa Publicat. Autorką jest dietetyczka Viola Urban, która prowadzi poczytnego bloga „Okiem dietetyka”.

Co znajdziesz w książce?

poranne-inspiracje-viola-urban

W książce znalazło się sto przepisów na zdrowe i smaczne dania na rozpoczęcie dnia. Spośród zaproponowanych potraw z łatwością można wybrać te, które uda się  dostosować do indywidualnych potrzeb, upodobań i porannego rytmu. W „Porannych inspiracjach” znalazły się opcje śniadań dla spieszących się bardziej i tych, którzy mogą sobie pozwolić na nieco dłuższe celebrowanie tego posiłku.

To co wyróżnia tę książkę to to, że została opracowana przez praktykującą dietetyczkę, której zawód przerodził się w pasję. W publikacji znalazły się informacje dotyczące tego w jaki sposób prawidłowo skomponować śniadanie. Autorka dokonała przeglądu asortymentu produktów i podpowiedziała jak je sprawnie przygotować – a dokładniej jaki typ obróbki kulinarnej wybrać i w jaki niezbędny sprzęt się zaopatrzyć, dzięki któremu praca w kuchni będzie szybsza i przyjemniejsza.

Viola Urban wyjaśnia też dlaczego regularne spożywanie śniadań jest tak istotne dla zdrowia i jak kaloryczne powinno ono być. W publikacji znalazły się także liczne praktyczne porady i komentarze autorki dotyczące wyboru najbardziej wartościowych produktów, kompozycji przypraw czy alternatywnych składników jakie można użyć w zaproponowanych daniach. Każdy przepis zawiera adnotację czy może być wykorzystany przez wegan, wegetarian, osoby z nietolerancją produktów mlecznych, glutenu i jajek oraz te będące dobrym źródłem błonnika pokarmowego.

Jak na dietetyka przystało, autorka do każdego przepisu podała wyliczone wartości odżywcze i kaloryczność porcji.

Wszystkie przepisy są pięknie zilustrowane a niektóre fotografie wyglądają wręcz jak artystyczne ujęcia martwej natury.

Przepisy, które chętnie bym wypróbowała to między innymi tatar z łososia, awokado i mango, Omlet owsiany z daktylami i orzechami czy gryczane naleśniki z białym serem i jabłkami.

Zobacz również

Bardzo oryginalnym pomysłem są pietruszkowe naleśniki z wędzonym łososiem – ciekawe zestawienie produktów i atrakcyjna forma podania sprawią, że nawet osoby, które wstały z łóżka lewą nogą natychmiast się rozchmurzą.

Autorka pomyślała też o tradycjonalistach – przepis typowego brytyjskiego śniadania zamieniła na „Zdrowszą wersję angielskiego śniadania” co się bardzo chwali, gdyż podstawowa wersja jest stanowcza zbyt tłusta i słona.

Dla kogo „Poranne inspiracje”?

Książkę „Poranne inspiracje. Zdrowe śniadania w 15 minut” poleciłabym osobom lubiącym urozmaicone posiłki, tym chcącym zmienić swój dotychczasowy poranny rytuał i wypróbować nowe, czasem zaskakujące przepisy oraz tym lubiącym eksperymentować w kuchni. Książka Violi Urban to również trafny wybór do biblioteczki dietetyka – znaleźć tu można mnóstwo lekkich, zdrowych inspiracji, które można z powodzeniem wykorzystać przy opracowaniu programów żywieniowych dla pacjentów.