fbpx

W trosce o naturalne zasoby wody – “Po stronie natury”

W tym tygodniu miała miejsce konferencja prasowa zorganizowana przez inicjatorów programu “Po stronie natury”. Projekt ma za zadanie dbać o stan zasobów wody w Polsce dzisiaj i w przyszłości tak, aby mogły się nimi cieszyć również kolejne pokolenia. Zaproszeni eksperci (m.in. prof. Halina Weker z Instytutu Matki i Dziecka oraz prof. Artur Magnuszewski z Uniwersytetu Warszawskiego) podkreślali wpływ wody na zdrowie ludzkie oraz to, że jej zasoby w Polsce są ograniczone i należy o nią zadbać.

Tym bardziej cenne stają się inicjatywy, chroniące zasoby wodne i edukację żywieniową pod kątem prawidłowych wyborów spożywanych płynów. Sama akcja “Po stronie natury” organizowana przez markę Żywiec Zdrój ma za zadanie podjąć to wyzwanie ale jest również inspiracją dla innych, by również myśleli o tym problemie, o którym mało się w Polsce mówi. Ambasadorką akcji jest znana  dziennikarka Martyna Wojciechowska, która wraz z marką podpisała podczas konferencji zobowiązanie, które ma choć trochę ten ambitny cel przybliżyć.

Rozwiązaniem, które jako skuteczne wymieniają hydrolodzy jest sadzenie drzew, które związują wodę deszczową i ją filtrują. Jak podkreślał prof. Magnuszewski “Zasoby wody w Polsce są trzy razy mniejsze niż wynosi średnia europejska, dlatego warto o nie dbać, co można robić sadząc drzewa, ale też racjonalne gospodarując wodą na co dzień”. Jak widać każdy z nas również może przyczynić się do poprawy sytuacji w tym zakresie, myśląc o ograniczeniu zbędnego jej zużycia.

Nie mniej istotna jest świadomość, że woda to idealny napój, który powinien stanowić podstawowe źródło płynów w naszej codziennej diecie. A tymczasem jak wskazywała prof. Weker: “Z badań przeprowadzonych w 2016 r. wynika, że tylko połowa Polskich dzieci piła wodę w ciągu ostatnich 24 godzin. Warto budować zdrowy nawyk picia wody od najmłodszych lat, bo to kapitał na przyszłość”.

Trzymamy kciuki za powodzenie tej szlachetnej inicjatywy. Jako dietetycy zaś powinniśmy przede wszystkim edukować konsumentów o tym jak ważna jest woda w codziennej diecie.

Zostaw swoją opinię:

O autorze

Redakcja Dietetycy.org.pl -

Kontakt: redakcja@dietetycy.org.pl

Yes No