Teraz czytasz
Czy wiesz, jak alkohol oddziałuje na twój organizm?

Czy wiesz, jak alkohol oddziałuje na twój organizm?

Alkohol w rozmaitych formach towarzyszy człowiekowi od zarania dziejów. W większości przypadków pojawia się przy ważnych okazjach, ale zdarza się także, że jest nadużywany. O ile każdy z nas wie, że zbyt częste picie alkoholu szkodzi zdrowiu, o tyle nie wszyscy zastanawiają się nad tym, co szkodzi wątrobie i jaki udział w jej uszkodzeniu ma częste sięganie po różnego rodzaju trunki.

Warto jednak wiedzieć, że alkohol wpływa negatywnie nie tylko na stan wątroby. Jego częste spożywanie ma znaczenie dla wielu innych narządów, dlatego warto jak najczęściej ograniczać jego spożywanie. Dużym niebezpieczeństwem jest także uzależnienie od alkoholu, które jest łatwiejsze, niż mogłoby się wydawać.

Alkohol a układ nerwowy

Liczne badania dowodzą, że alkohol wpływa szkodliwe na układ nerwowy człowieka. Wiedzą o tym niemal wszyscy, ale mimo to często zapominamy, że właściwie każda jego dawka wpływa na zachowanie człowieka. Jednym z najbardziej widocznych objawów spożycia alkoholu jest obniżenie sprawności funkcjonowania układu nerwowego, który jest widoczny w zanikaniu krytycyzmu, precyzyjnego myślenia czy zdolności osądu. Ponadto spożycie różnych trunków, nawet w niewielkiej ilości, może wpłynąć na zaburzenie reakcji wzrokowej, słuchowej oraz na sprawność ruchową. Te widoczne objawy spożycia alkoholu ustępują zazwyczaj po wytrzeźwieniu, jednak nadużywanie napojów wyskokowych może doprowadzić do trwałych uszkodzeń układu nerwowego. Liczne deformacje poszczególnych funkcji nerwowych mogą stać się przyczyną wielu poważnych chorób, a nawet śmierci.

Alkohol a układ krążenia

Długotrwałe spożywanie alkoholu wpływa druzgocąco na układ krążenia. Do najbardziej niebezpiecznych skutków nadużywania napojów wyskokowych należy zaburzenie akcji serca, które w konsekwencji może doprowadzić do zawału albo wylewu. Ponadto osoby spożywające alkohol mogą doświadczać zaburzeń akcji i rytmu serca, gwałtownych skoków i spadków ciśnienia, niemiarowości skurczów serca, bólów okolic serca oraz innych nieprzyjemnych dolegliwości. O ile wspomniane objawy ustępują wraz z wytrzeźwieniem, o tyle regularne sięganie po rozmaite trunki może być przyczyną znacznie poważniejszych chorób. Alkohol wpływa bowiem na mięsień sercowy i napięcie ścian naczyń. Wskutek spożywania napojów wyskokowych dochodzi więc do choroby mięśnia sercowego, która objawia się przyspieszeniem akcji serca, zaburzeniami jego rytmu oraz przewlekle skróconym oddechem. Wynikiem tego schorzenia bywa więc niedotlenienie organizmu i zawał, co jest niezwykle niebezpieczne dla życia człowieka.

Alkohol a układ pokarmowy

Spożywanie alkoholu nie przechodzi bez echa także w przypadku układu pokarmowego. Na zaburzenia czynnościowe skarży się większość osób nie wylewających za kołnierz. Dzieje się tak dlatego, że przemiany alkoholu zachodzące w organizmie wpływają na wiele czynników fizjologicznych. Nie bez znaczenia jest także to, że alkohol jest wchłaniany właśnie w przewodzie pokarmowym, co sprawia, że delikatne błony śluzowe poszczególnych jego odcinków są szczególnie narażone na działanie trunku. W wyniku jego oddziaływania dochodzi do przekrwienia śluzówki oraz stanów nieżytowych, co obniża odporność tkanek i ułatwia drobnoustrojom wnikanie do organizmu. Częste spożywanie napojów wyskokowych powoduje również uczucie suchości i pieczenie języka, zaczerwienienie gardła, poczucie niesmaku w ustach. Może być też przyczyną odwodnienia i ogólnego rozbicia.

Zobacz również
polipy jelita

Alkohol a wątroba i trzustka

Alkohol to to, co szkodzi wątrobie i trzustce stosunkowo często. Oba te narządy wymagają odpowiedniego odżywiania. W przeciwnym wypadku dochodzi do zaburzeń ich funkcjonowania. Organizm, w tym wątroba i trzustka, pracuje prawidłowo, jeśli każdego dnia otrzymuje właściwą porcję substancji takich jak białka, węglowodany, tłuszcze oraz witaminy. Spożywanie alkoholu zaburza jednak ich wchłanianie, przez co dochodzi do niedoborów, a nawet niedożywienia. To z kolei znacznie zwiększa ryzyko wystąpienia wielu niebezpiecznych chorób. Szczególnie narażona na wpływ napojów z procentami jest wątroba, która jest odpowiedzialna za metabolizm alkoholu. Częste sięganie po różnego rodzaju trunki nie tylko zaburza jej pracę, ale prowadzi także do marskości wątroby, która może stać się przyczyną śmierci człowieka.

Wpływ alkoholu na poszczególne narządy i układy jest ogromny, dlatego warto zwrócić uwagę na jego ilość. Lampka wina do obiadu dwa czy trzy razy w tygodniu nikomu nie zaszkodzi, jednak częstsze sięganie po napoje wyskokowe może doprowadzić do tragedii. Jak zwykle warto więc kierować się zdrowym rozsądkiem i zachować umiar.

0 0 głosuj
Oceń artykuł :-)
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie swoje komentarze