Wino zamiast ćwiczeń fizycznych?

wino zamiast ćwiczeń

Wino może w pewnym stopniu zastępować wysiłek fizyczny – sugerują badania opublikowane w FASEB Journal. Dzieje się to dzięki występowaniu w winie składnika o nazwie resveratrol. Dla kogo może mieć to znaczenie? Przykładem są tutaj osoby niepełnosprawne, z siedzącym trybem życia (tu chociażby typowa praca za biurkiem) lub astronauci skazani na przebywanie w stanie nieważkości przez długi czas.

Badanie polegało na utrzymywaniu szczurów doświadczalnych w dłuższym stanie nieważkości – część zwierząt otrzymywała resveratrol, a część nie. Pierwsza grupa wykazała znacząco lepsze wyniki zdrowotne. Grupa kontrolna, która nie otrzymywała specyfiku cierpiała na większą łamliwość kości, odporność na insulinę, spadek masy mięśniowej i utratę siły – podczas gdy grupa otrzymująca resveratrol nie cierpiała na te objawy.

Oczywiście samo podawanie resveratrolu, a tym bardziej picie zawierającego go wina nie może zastąpić ruchu – w szczególności ćwiczeń fizycznych, jednak wspomaga organizm w chwili gdy takiej możliwości organizm jest pozbawiony. Jeśli jednak masz możliwość – chwila biegu, jazdy na rowerze albo kilka pompek – na pewno zadziałają jeszcze lepiej!

Zobacz również
historia wina

Przeczytaj także: