Wpływ diety matki podczas laktacji na zdrowie dziecka

Avatar photo
dieta laktacja

Nowe badania przeprowadzane na myszach sugerują, że spożywanie zbyt dużej ilości pożywienia podczas laktacji może skutkować podwyższonym ryzykiem występowania otyłości i przedwczesnego dojrzewania u dzieci. Wczesne dojrzewanie płciowe może prowadzić do podwyższonego ryzyka występowania cukrzycy lub problemów z płodnością. Takie wnioski przedstawiono na 100. dorocznym spotkaniu ENDO The Endocrine Society w Chicago (USA) w ubiegłym miesiącu.

dieta laktacja
pixabay, cc0

Zespół badawczy z University of Toledo College of Medicine and Life Sciences w Toledo zauważył, że na całym świecie dojrzewanie płciowe rozpoczyna się wcześniej niż miało to miejsce w przeszłości. Otyłość u dzieci, która stała się powszechnym problem zdrowotnym, jest jednym z czynników ryzyka występowania wczesnego dojrzewania płciowego.

Przeprowadzone badanie

W celu określenia w jaki sposób dieta matki karmiącej wpływa na czas dojrzewania płciowego u dziecka, naukowcy podawali myszom dietę wysokotłuszczową od dnia urodzenia (a także co najważniejsze – podczas laktacji). Druga grupa gryzoni karmiących swoje potomstwo otrzymywała standardową dietę w tym samym czasie.

Zespół badawczy stwierdził, że dieta wysokotłuszczowa podczas laktacji może powodować otyłość u potomstwa i wpływać na występowanie przedwczesnego dojrzewania płciowego. Wyniki pokazują, że faza karmienia piersią jest krytycznym okresem, mającym wpływ na zdrowie i rozwój dziecka. Testy płodności u gryzoni w wieku dorosłym pokazały, że te myszy, których matki karmiono dietą wysokotłuszczową podczas laktacji, wykazywały mniejszą płodność, co zauważono zarówno u samic jak i samców. Naukowcy stwierdzili również u tych gryzoni nietolerancję glukozy i insulinooporność – oznaki zwiększonego ryzyka rozwoju cukrzycy w okresie dorosłości.

Zobacz również
beta karoten

Powyższe wyniki potwierdzają doniesienia, że otyłość u dzieci powoduje przedwczesne dojrzewanie płciowe i zaburzenia metaboliczne w wieku dorosłym. Prawidłowe leczenie i obserwacja są bardzo istotne.

Źródło: https://www.sciencedaily.com/releases/2018/03/180318144809.htm