Teraz czytasz
Współpraca dla dietetyków – testy na nietolerancje pokarmowe

Współpraca dla dietetyków – testy na nietolerancje pokarmowe

Artykuł sponsorowany
współpraca dla dietetyków

Nietolerancja pokarmowa IgG zależna jest częstym schorzeniem polegającym na niewłaściwej odpowiedzi układu immunologicznego na spożywane produkty pokarmowe – prowadzi to do występowania u pacjenta różnych, często niespecyficznych objawów. Prawidłowe wykrycie nietolerancji tego typu jest możliwe dzięki badaniu krwi.

Na czym polega test na nietolerancje pokarmowe zależne od IgG?

Nietolerancje pokarmowe IgG zależne mogą pojawić się w dowolnym wieku, a wśród przyczyn ich rozwoju wymienia się stosowanie niektórych leków (np. antybiotyki), stres, choroby autoimmunologiczne, choroby nowotworowe czy ostre infekcje przewodu pokarmowego.

W przebiegu nietolerancji tego typu układ immunologiczny organizmu wytwarza nadmierną ilość przeciwciał IgG specyficznych dla uczulającego produktu – jest to przyczyną takich objawów jak wzdęcia, biegunki, zaparcia, nudności, bóle brzucha, uczucie pełności, ale również przewlekłe zmęczenie, zmiany skórne, nagłe zmiany nastroju, bóle głowy, zaburzenia snu czy zaburzenia wzroku.

Nietolerancje pokarmowe IgG zależne można wykryć dzięki prostemu badaniu krwi, polegającemu na oznaczeniu swoistych przeciwciał IgG. Takim testem jest badanie IMMUNOdiagDIETA, które pozwala na dokładne określenie stężenia przeciwciał specyficznych dla 28, 44, 88 lub 280 produktów z różnych grup pokarmowych. Wyniki ilościowe uzyskane na podstawie analizy laboratoryjnej przypisywane są następnie do klas skali RAST/EAST (od 0 do 6):

 • klasa 0 – brak nietolerancji pokarmowej,
 • klasy 1-2 – reakcja słaba, brak dolegliwości lub słabo wyrażone objawy nietolerancji,
 • klasy 3-4 – reakcja umiarkowana, obecne są wyraźne objawy nietolerancji,
 • klasa 5 – reakcja silna, występują silne objawy choroby,
 • klasa 6 – reakcja silna, wynik alarmujący.

Do wyniku badania IMMUNOdiagDIETA dołączony jest obszerny raport wraz z zaleceniami żywieniowymi dla pacjenta.

Dlaczego warto wykonać testy na nietolerancje pokarmowe?

Testy z krwi w kierunku nietolerancji IgG zależnej są jedynym sposobem na prawidłowe zdiagnozowanie choroby. Dzięki przeprowadzeniu badania pacjent wie dokładnie, które produkty są nietolerowane przez jego organizm, a które może spożywać bezpiecznie.

Nietolerancje pokarmowe zależne od IgG są odwracalne – wiedza o nietolerowanych produktach jest więc podstawą do odpowiedniego spersonalizowania swojej diety, tak aby doprowadzić do ustąpienia występujących dolegliwości, a tym samym do znacznej poprawy stanu zdrowia, samopoczucia i jakości życia. W przypadku potwierdzenia nietolerancji pokarmowej, najczęściej zalecane jest podjęcie diety eliminacyjnej, opierającej się na całkowitym wykluczeniu z diety nietolerowanego pokarmu na określony czas. Inne rozwiązanie to dieta rotacyjna, która z kolei polega na zamiennym spożywaniu produktów nietolerowanych i produktów tolerowanych.

Dzięki odpowiedniemu zdiagnozowaniu nietolerancji pokarmowej można również uniknąć groźnych powikłań zdrowotnych – niewykryte nietolerancje mogą przyczynić się bowiem do wystąpienia otyłości, niedokrwistości, cukrzycy czy przewlekłego niedożywienia.

Testy na nietolerancje pokarmowe są przydatne także w przypadku odróżnienia nietolerancji IgG zależnych od alergii pokarmowych, czyli dwóch różnych, ale często mylonych ze sobą schorzeń.

Zobacz również
żywność przetworzona

Możliwość współpracy dla dietetyków

Testy na nietolerancje pokarmowe IMMUNOdiagDIETA, ale również inne badania oferowane przez podmiot medyczny Zdrowegeny.pl, są doskonałym narzędziem uzupełniającym w diagnostyce pacjenta przez dietetyka.

Zdrowegeny.pl to niezależna i największa w Polsce platforma diagnostyczna, która skupia ofertę badań najlepszych działających w Polsce laboratoriów – znacznie ułatwia ona klientom dostęp do nowoczesnych, wyspecjalizowanych badań i jest profesjonalnym partnerem dla dietetyków:

 • zapewnia dietetykom dostęp do oferty badań najlepszych diagnostycznych polskich laboratoriów, takich jak Diagnostyka Laboratoria Medyczne czy Alab Laboratoria,
 • oferuje wysoką jakość obsługi pacjentów przed wykonaniem i po wykonaniu badań – obsługa Customer Care złożona jest z wykwalifikowanych specjalistów,
 • oferuje dietetykom wsparcie przy organizacji i obsłudze badań pacjentów,
 • oferuje dostęp do około 450 punktów pobrań w całej Polsce – pacjenci mogą pobrać materiał do badania w dowolnym z nich,
 • oferuje pacjentom dostęp do wyników online,
 • oferuje zniżkę dietetykom zamawiającym badania dla pacjentów.

Oprócz testów na nietolerancje pokarmowe IgG zależne, współpraca Zdrowegeny.pl z dietetykami może dotyczyć również:

 • testów na alergię pokarmową,
 • badań genetycznych na nietolerancję pokarmowe spowodowane mutacjami genetycznymi (np. celiakia, nietolerancja laktozy),
 • badań nutrigenomicznych, pozwalających na opracowanie sposobu odżywiania dostosowanego do genów pacjenta,
 • pakietu 18 badań krwi, które warto wykonać przed wizytą u dietetyka.

Wejdź na formularz kontaktowy i dowiedz się więcej o możliwości współpracy ze Zdrowegeny.pl ❱

0 0 głosuj
Oceń artykuł :-)
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie swoje komentarze