Wysokotłuszczowa dieta śródziemnomorska

Avatar photo
wysokotłuszczowa dieta śródziemnomorska

Zapewne słyszeliście o jej zdrowotnych właściwościach już nie raz – dieta śródziemnomorska jest jednym z bardziej wychwalanych stylów odżywiania, które istnieją. Opiera się na założeniu spożycia produktów, charakterystycznych w krajach śródziemnomorskich – w tym między innym warzyw, owoców, ryb, zdrowych tłuszczów…

Właśnie jak wygląda sprawa z tłuszczami? Przecież diety z wysoką zawartością tłuszczów są przez wiele osób postrzegane jako te, które niosą za sobą ryzyko zwiększenia masy ciała ponad zdrowy poziom. Z drugiej strony dieta śródziemnomorska to głównie „zdrowe tłuszcze”.

Tu nie ma miejsca na domysły i dlatego sprawą zajęli się hiszpańscy badacze z zespołu Dr. Ramona Estrucha – CIBER OBN – Uniwersytetu w Barcelonie.

Nie przedłużając, wyniki:

Długoterminowa interwencja w postaci nieograniczonej kalorycznie, wysokotłuszczowej, warzywnej diety śródziemnomorskiej jest powiązana z obniżeniem się masy ciała oraz mniejszym wzrostem otyłości brzusznej w porównaniu do diety kontrolnej.

Rezultaty potwierdzają poprawność zaleceń nie ograniczania spożycia zdrowych tłuszczów w celu uzyskania odpowiedniej masy ciała.

Te rezultaty oparte były na szeroko zakrojonym badaniu PREDIMED – obejmującym 11 szpitali w Hiszpanii. W badaniu wykorzystano dane z 5 lat – 7447 mężczyzn w wieku 55-80 lat oraz kobiet w wieku 60-80 lat. Osoby zostały rozdzielone na trzy grupy – z dietą śródziemnomorską suplementowaną oliwą z oliwek extra-virgin, dietą śródziemnomorską suplementowaną orzechami, dietą kontrolną z zaleceniem obniżenia spożycia tłuszczu. W czasie badania nie zalecono restrykcji kalorycznej oraz dodatkowej aktywności fizycznej.

Po zakończeniu badania stwierdzono, że wszystkie trzy grupy miały lekko obniżoną masę ciała i podwyższony obwód talii. Przy czym zauważalna była różnica względem standardowej diety – dla diety śródziemnomorskiej wzbogaconej oliwą o -0,43 kg (-0,55 cm dla talii), dla diety wzbogaconej orzechami -0,08 kg (-0,94 cm).

Zobacz również
dieta dash

Polecamy również poniższe artykuły na temat diety śródziemnomorskiej:

Dieta śródziemnomorska – zasady >

Dieta śródziemnomorska a serce >

Źródło: thelancet.com