Z bezpłatnych diet online od NFZ korzysta już 250 tysięcy osób

diety nfz

W lutym tego roku mija rok od chwili gdy Narodowy Fundusz Zdrowia ruszył ze swoim projektem darmowych diet dostępnych przez Internet (pisaliśmy o tym tutaj). Jak podają statystyki z bezpłatnych diet korzysta już 250 tysięcy osób.

Jak działają diety NFZ

Po zalogowaniu na platformę diety.nfz.gov.pl od użytkownika wymagane jest podanie podstawowych informacji dotyczących płci, wieku, masy ciała wzrostu oraz aktywności fizycznej. System automatycznie przelicza wskaźnik BMI i podaje jego zakresy tak, by internauta był w stanie określić czy ma prawidłową masę ciała.

Pozostałe informacje jakie pojawiają się na stronie dotyczą podstawowej i całkowitej przemiany materii z objaśnieniem ich znaczenia.

Gotowe jadłospisy

W ofercie portalu diety.nfz.gov.pl są dostępne gotowe jadłospisy rozpisane dla pięciu typów energetyczności (1200 kcal, 1500 kcal, 1800 kcal, 2500 kcal oraz 3000 kcal) poszerzone o listę zakupów. Wszystkie jadłospisy przewidują 28-dniowy plan żywieniowy w oparciu o dietę DASH, która w opinii naukowców podobnie jak dieta śródziemnomorska uznawana jest za najzdrowsza dietę świata w kontekście działania przeciwcukrzycowego oraz ochronnego na układ krwionośny. Należy wspomnieć, że obecna oferta jadłospisów dedykowana jest zdrowym osobom dorosłym.

W 2020 będzie więcej diet specjalistycznych

To nie koniec planów NFZ w kierunku poprawy diety Polaków. W 2020 roku Narodowy Fundusz Zdrowia planuje poszerzyć ofertę planów żywieniowych o przepisy dostosowane do potrzeb żywieniowych osób chorych z cukrzycą, osteoporozą, Hashimoto, nadciśnieniem czy nietolerancjami niektórych produktów. Jadłospisy mają być także oparte o zalecenie diety DASH i dostosowane do sezonowości produktów na polskim rynku. Organizatorzy wyszli także naprzeciw potrzebom seniorów, dla których opracowują dietę DASH Senior w dwóch zakresach kaloryczności.

diety
Olena Kachmar / 123RF

Rosnące zainteresowanie dietami online

Strona diety.nfz.gov.pl cieszy się coraz większą popularnością świadczą o tym statystyki podające, że w listopadzie ubiegłego roku odwiedziło ją ponad 431 tys. osób zaś rekord odsłon padł 2 stycznia, gdzie na fali noworocznych postanowień porad szukało tam blisko 37 tys. zainteresowanych. Po zamieszczane porady sięgają przeważnie osoby z dużych ośrodków miejskich ale także ze wsi i małych miast. Portal diety.nfz.gov.pl cieszy się także ogromnym zainteresowaniem polonii przebywającej poza granicami kraju.

Zobacz również
acerola

Poza ofertą dietetyczną NFZ oferuje także filmy instruktażowe z ćwiczeniami przewidzianymi dla dzieci i dorosłych o różnych poziomach trudności, a także plan treningowy dla kobiet w ciąży. 

Strona NFZ dostępna jest tu: https://diety.nfz.gov.pl/local/diet/login.php

Jak oceniacie sukces portalu NFZ? Piszcie w komentarzach!