Za wcześnie na stały pokarm dla niemowlaka

Kiedy przestać karmić piersią?

Aż 40,4% matek decyduje się na podawanie zbyt wcześnie pokarmów stałych swoim dzieciom – tak wynika z badania Centers for Disease Control and Prevention, opublikowanym w Pediatrics.

Kiedy przestać karmić piersią?

Badania przeprowadzone na zasadzie kwestionariusza objęło 1334 kobiet – w USA rekomenduje się, żeby dziecko karmić piersią aż do 4 miesiąca jego życia – lub jak skończy pół roku i dodatkowo w okresie przejściowym starać się mieszać produkty stałe z karmieniem piersią. Jak się jednak okazuje bardzo dużo kobiet zmienia dietę niemowlaka jeszcze przed tym okresem.

Jak wskazują eksperci przed tym okresem ciało dziecka nie jest jeszcze przystosowane do karmienia produktami stałymi. Istnieje także szereg badań, które sugerują, że karmienie piersią ma we wczesnej fazie rozwoju dziecka pozytywny wpływ na jego zdrowie.

Dlaczego kobiety przestają karmić piersią wcześniej?

Okres karmienia to bardzo często wypadkowa tego jakie opinie na ten temat posiadają najbliżsi – przyjaciele, rodzina. Zbyt wcześnie karmić przestają kobiety młodsze, gorzej wykształcone, niezamężne.

Zobacz również
influencer

Najważniejszymi przyczynami jakie kobiety podają jest to, że wygląda na głodne, bądź miało ochotę na to samo jedzenie, które jadła matka. Niektórym pomagało w dłuższym śnie nocą. Jedynie jedną z przyczyn była sugestia ze strony lekarza.

Źródło: pediatrics.aappublications.org