Zdrowa otyłość i nadwaga to mit

zdrowa otyłość

Czasami spotkać się można z opinią, że jeżeli osoba otyła bądź z nadwagą ma wszystkie badania w porządku – w dobrym stanie jest zarówno ciśnienie, cholesterol jak i inne wskaźniki zdrowia – to nic jej nie zagraża. Niestety okazuje się ta opinia nieprawdziwa i należy ją włożyć między mity. Takiego zdania są i popierają je wynikami najnowszych badań naukowcy z University of Toronto. Rezultaty badań znaleźć można w Annals of Internal Medicine.

Otyłość vs. zdrowie

Nawet jeśli wszystkie parametry zdrowotne u osób z dodatkowymi kilogramami są w porządku, to po porównaniu z grupą osób szczuplejszych – ta pierwsza miała wyższe ryzyko nagłej śmierci  w dłuższym terminie – również w wyniku zawału serca. Co za tym idzie, nie ma czegoś takiego jak otyłość i nadwaga, która jest neutralna dla zdrowia. Stawia to również znak zapytania nad ostatnimi doniesieniami związanymi z tzw. paradoksem otyłości – czyli ewenementem, który sprawia, że osoby z nieco wyższym BMI chore na niektóre choroby przewlekłe, w tym cukrzycę typu 2, żyją dłużej niż osoby szczupłe.

Grupa badanych objęła 61 tysięcy osób. Badacze wskazują na to, że wskaźniki dotyczące zdrowia nie powinny być w powyższym świetle traktowane jako wyłączne zagrożenie. Wysoka masa ciała również jest wskaźnikiem, które daje powody do niepokoju o zdrowie pacjenta w przyszłości.

Zobacz również
indeks glikemiczny

Pełny artykuł na: annals.org