Ziemniak – Joanna Jakubiuk [RECENZJA]

Ziemniaki to jedne z najbardziej popularnych i najchętniej spożywanych warzyw na polskich stołach. Ich spożycie plasuje sie na czwartym miejscu na świecie zaraz po pszenicy, kukurydzy i ryżu. Nie wyobrażamy sobie kuchni bez puree z ziemniaków, klusek śląskich, sałatki ziemniaczanej czy klasycznych domowych frytek. Inne kuchnie świata są pełne ziemniaczanych inspiracji. Włosi kochają gnocchi, Brytyjczycy fish & chips, Hiszpanie patatas bravas, aNiemcy kartoffelsalat.

Tytuł: Ziemniak. Wszystko czego nie wiecie o ziemniakach i 60 genialnych przepisów
Autor: Joanna Jakubiuk
Wydawnictwo: Edipresse
Rok wydania: 2018
Liczba stron: 224

Ziemniak. Wszystko czego nie wiecie o ziemniakach i 60 genialnych przepisów

Joanna Jakubiuk jest autorką książki „Ziemniak. Wszystko czego nie wiecie o ziemniakach i 60 genialnych przepisów”, która z miłości do gotowania stworzyła sposób na życie i odkryła w sobie prawdziwą pasję. Autorka jest zwolenniczką korzystania z sezonowych i lokalnych produktów, charakterystycznych dla danego regionu. W swojej książce podejmuje temat ziemniaka jako najbardziej niedocenionego, a jednak uniwersalnego warzywa. 

We wstępie książki Jakubiuk wspomina o swojej kulinarnej drodze i o najważniejszych elementach, czyli smaku i prostocie potraw. Tematem przewodnim książki jest ziemniak i jego uniwersalne zastosowanie. Inspiracje do książki zostały zaczerpnięte z rodzinnego domu autorki, starych książek kucharskich oraz podróży.

Czytelnik zapoznaje się z krótką historią ziemniaka, gdzie zostały przedstawione główne kierunki migracji sadzonek ziemnego jabłka.

Książka jest zbiorem porad jak poprawnie obchodzić się z ziemniakiem, aby wydobyć z niego najlepsze walory, z jakich odmian korzystać i z czym najlepiej łączyć go w kuchni.

Joanna Jakubiuk uważa, że ziemniak jest jednym z najzdrowszych warzyw, bogatym w szereg wartościowych składników odżywczych. Wspomina także o ciemnej stronie ziemniaka i niebezpieczeństwie związanym z nieprawidłowym spożywaniem. 

Zobacz również
celiakia musiałowska okładka

Książka zawiera 60 przepisów, w których głównym składnikiem jest ziemniak. Przeplatane są osobistymi kulinarnymi wspomnieniami autorki. Wspomina swoje rodzinne strony, domową kuchnię i rytuały, związane ze spożywaniem wspólnych posiłków. Książka pełna jest w bardzo estetyczne i minimalistyczne fotografie gotowych potraw. 

Podsumowanie 

Książka „Ziemniak. Wszystko czego nie wiecie o ziemniakach i 60 genialnych przepisów” w pełni potwierdza uniwersalność ziemniaka i skutecznie inspiruje dowykorzystania go w codzienniej diecie.