Żywienie w opiece nad osobami w starszym wieku [RECENZJA]

Avatar photo
żywienie
Tytuł: Żywienie w opiece nad osobami w starszym wieku
Autor: C. Menebröcker, C. Smoliner
Rok wydania: 2018 (wydanie II)
Wydawnictwo: Edra
Ilość stron: 160

Żywienie osób starszych – zapomniana sfera dietetyki?

żywienie w opiece nad osobami starszymi

Obecnie popularnym tematem w środowisku dietetyków jest żywienie osób aktywnych fizycznie, żywienie dzieci, mocno promuje się prawidłową dietę w ciąży, co przekłada się w widoczny sposób na wzrost świadomości żywieniowej społeczeństwa. Żywienie osób starszych zaś od wielu lat jest tematem niedocenianym. Tendencja ta powinna jednak ulec zmianie z uwagi na sytuację demograficzną zarówno Polski jak i całej Europy. Nie można ukrywać, że społeczeństwa krajów rozwiniętych starzeją się a potrzeby osób starszych powinny być prawidłowo zaspokajane także pod względem dietetycznym.

Żywienie w opiece nad osobami w starszym wieku to już drugie wydanie tego tytułu, które ukazało się nakładem wydawnictwa Edra.  Żywienie w opiece nad osobami w starszym wieku to podręcznik akademicki przeznaczony dla specjalistów z zakresu dietetyki i żywienia człowieka, pielęgniarstwa, fizjoterapii i lekarzy. Lektura polecana także dla opiekunów osób starszych zatrudnionych w placówkach a także dla rodzin pacjentów w starszym wieku.

O książce

Autorki przedstawiły problematykę żywienia osób starszych wieloaspektowo. Poruszyły tematykę znaczenia żywienia i roli różnych składników odżywczych. Opisały wielość zmian, które wpływają na sposób żywienia i stan odżywiania w przebiegu procesu starzenia. Wskazały metody postępowania dietetycznego w prewencji i terapii niedożywienia, które jest jednym z częściej rozwijanych się negatywnych skutków hospitalizacji seniorów. Ważnym aspektem poruszonym w tym podręczniku jest otoczenie i komfort pacjenta, uwzględnienie jego preferencji i wielodyscyplinarna współpraca specjalistów uwzględniająca odmienne potrzeby osób starszych.

Książka poza aspektem merytorycznym jest świetnie opracowana pod względem edytorskim. Informacje w niej zawarte są odpowiednio oznaczone graficznie, często zebrane w przejrzyste tabele, infografiki i wypunktowania, co ułatwia wyłowienie ważnych informacji. Treść wzbogacają omówieniem indywidualnych przypadków, co oprócz wiedzy teoretycznej wprowadza czytelnika w postępowanie praktyczne. W Żywieniu w opiece nad osobami w starszym wieku można znaleźć także praktyczne wskazówki dla osób pracujących z pacjentami w opiece ambulatoryjnej.

Zobacz również

żywienie w opiece nad osobami starszymi

Podsumowanie

Książka dopracowana w największym szczególe, oprócz wiedzy teoretycznej opisująca liczne, często skomplikowane przypadki postępowania ze starszymi, schorowanymi pacjentami. Żywienie w opiece nad osobami w starszym wieku poleciłabym dietetykom, chcącym zdobyć rzetelną wiedzę z zakresu żywienia seniorów, komponowania jadłospisów oraz trudnościami z jakimi muszą zmierzyć się opiekunowie starszych pacjentów. Publikacja odpowiednia także dla pielęgniarek, fizjoterapeutów, którzy zawodowo stykają się z omawianą problematyką. Książkę podsunęłabym także osobom, które chcą zrozumieć złożoność potrzeb osób starszych także w aspekcie żywieniowym.