Jak zostać dietetykiem?

jak zostać dietetykiem
Dmitro Zynkevych / 123RF

Aby zostać wykwalifikowanym specjalistą z zakresu żywienia możliwe jest przebycie studiów na jednej z uczelni. Obecnie kierunek dietetyki bądź nauk o żywieniu znajduje się w ofercie większości większych uczelni. Ponadto prowadzone są kursy specjalistyczne, których celem jest podnoszenie kwalifikacji dietetyków z zakresu żywienia.

Zanim rozpoczniesz przygodę z dietetyką ważne jest, aby zdobywanie kwalifikacji rozpocząć od wyznaczenia sobie celu, ponieważ obecnie ukończenie studiów z zakresu dietetyki nie ogranicza możliwości zawodowych wyłącznie do pracy w poradni dietetycznej.

Jakie są możliwości pracy po dietetyce?

Zdecydowana studentów dietetyki rozpoczyna studia z chęcią zatrudnienia się w poradni dietetycznej. Jednak możliwości nie kończą się na tym. Kwalifikowani dietetycy poszukiwani są jako:

  • Specjalista w Poradni Dietetycznej
  • Samodzielny Dietetyk (własna działalność gospodarcza)
  • Trener Żywieniowy (Coaching)
  • Specjalista w ośrodkach sportowych i centrach fitness z zakresu diety i żywienia
  • Specjalista w publicznej bądź niepublicznej placówce zdrowotnej
  • Szkoleniowiec z zakresu zdrowego żywienia (zarówno dla osób indywidualnych jak i organizacji)
  • Specjalista w firmie cateringowej
  • Układanie diet w placówkach żywienia zbiorowego (również szpitale)

Powyższa lista nie jest pełną, ponieważ umiejętności i wiedza dietetyka często są poszukiwane na pograniczu różnych innych dziedzin i specjaliści takich kierunków mogą sprawdzać się także w innych branżach szczególnie przy połączeniu tej wiedzy z innymi umiejętnościami.

Ile zarabia dietetyk?

Ze względu, że występuje bardzo duże zróżnicowanie w stanowiskach jakie obsadzają specjaliści z dietetyki trudno jest wskazać jedną wartość zarobków – tak jak i w innych branżach w zależności od firmy, miasta i stażu występuje bardzo duże zróżnicowanie płacy. Przeciętnie dietetyk w firmie dietetycznej zarabia miesięcznie około 2 – 2,5 tysięcy złotych brutto. Oczywiście właściciel własnego gabinetu dietetycznego może zarobić znacznie więcej – jednak dotyczy to firm, które odniosły sukces na dosyć wymagającym rynku.

Czytaj również: jak zdobyć doświadczenie w dietetyce?