Nowe zalecenia dietetyczne USDA/DHHS

Avatar photo
Nutritionist's desk

Zalecenia dietetyczne zawarte w dokumencie Dietary Guidelines for Americans stanowi jeden z ważniejszych punktów oparcia dla rekomendacji żywieniowych, które pojawiają się później w środkach masowego przekazu oraz informacjach rządowych nie tylko Stanów Zjednoczonych – lecz później także innych państw. Niedawno pojawiła się już ósma, szeroko komentowana, nowa wersja raportu, jest ona wydawana raz na pięć lat. Nic dziwnego, że była dietetycznym newsem numer jeden ostatnich dni. W dokumencie jest kilka kluczowych zmian, o których warto wiedzieć:

Najważniejsze zalecenia

Najważniejsze zalecenia – dużo warzyw, owoców (różnych rodzajów i kolorów), produktów pełnoziarnistych jest bez zmian. Produkty mleczne to przede wszystkich te z obniżoną zawartością tłuszczu lub bez tłuszczu. Należy zwracać uwagę na zróżnicowaną dietę, ilości spożywanego jedzenia. Także białko powinno być dostarczane z różnych źródeł. Jest jednak kilka interesujących modyfikacji oraz najczęściej komentowanych w mediach kwestii.

Kluczowe zmiany w zaleceniach dietetycznych:

  • Zniesienie ograniczeń w zaleceniach spożycia cholesterolu – co może mieć kluczowe znaczenie przy spożyciu np. jajek. To potwierdzenie badań, które rozgraniczają cholesterol w żywności, od tego we krwi.
  • Ograniczenie spożycia tłuszczów nasyconych utrzymane na poziomie maksimum 10% kaloryczności dziennie
  • Zalecenie dotyczące obniżenia spożycia cukrów dodanych, do poziomu poniżej 10% kaloryczności dziennych dań
  • Spożycie sodu zostało utrzymane na poziomie maksymalnego 2300 mg dziennie.
  • Mięso, szczególnie to chude, zostało uznane za dobre źródło białka.
  • Spożycie alkoholu tylko przez osoby dorosłe i ograniczone do maksymalnie jednego drinka dziennie dla kobiet i dwóch dla mężczyzn.
  • Spożycie kawy dopuszczanej dziennie znalazło się na wysokim poziomie 5 filiżanek dziennie

Pełna treść raportu dostępna na stronie rządowej: http://health.gov/dietaryguidelines/2015/