Reguła pięciu sekund – prawda czy mit?
Istnieje szeroko krążąca pogłoska na temat tego, że jeśli jedzenie upadnie nam na podłogę i podniesiemy je przed upływem 5 sekund – to nie zdążą się przenieść na nie bakterie i można je spokojnie zjeść. Oczywiście jest to zasada traktowana z przymrużeniem oka. Ale… jest w tym ziarnko prawdy, jak przekonuje zespół profesora Anthony’ego Hiltona z Aston University w Wielkiej Brytanii. Tam też do stosowania tej zasady od czasu do czasu przyznaje się aż 81% kobiet spośród 87%, które jest skłonne zjeść jedzenie upadłe na podłogę.
Reguła pięciu sekund – krytyka naukowa
Reguła pięciu sekund – czasami zwana również regułą trzech sekund czy dziesięciu – nie pochodzi z żadnych badań, jednak jest na tyle zakorzeniona w kulturach wielu krajów świata, że naukowcy sprawdzali już kilka razy jak ma się ona do rzeczywistości. I tak na przykład:
- Według badań Jillian Clarke z University of Illinois (2003) pałeczki okrężnicy przedostają się do jedzenia w czasie zdecydowanie krótszym niż pięć sekund co dowodzi fałszywości reguły (praca nagrodzone Ig Noblem…)
- Dr Jorge Parada z Loyola University w Chicago także twierdzi, że reguła jest fałszywa – jedzenie jest zakażane natychmiast i bezpowrotnie
W każdym micie ziarnko prawdy?
Aby potwierdzić lub ostatecznie obalić ten mit, sprawą zajęli się także badacze z Aston University. Badanie objęło bakterie escherichia coli oraz staphylococcus aureus. Potrawami jakie brano pod uwagę były tosty, makaron, cukierki oraz ciastka. I tutaj naukowcy mieli niejednoznaczne spostrzeżenia:
- Ilość bakterii faktycznie zależy od tego jak długo ma kontakt z powierzchnią
- Ryzyko szkody zdrowotnej dalej istnieje choć czym dłużej jedzenie tkwi na podłodze – tym się ono zwiększa
- Zakażenie następuje od razu – jednak ilość bakterii przy krótkim kontakcie jest mała
- Ilość przenoszonych bakterii zależy od faktury podłogi (dywany przenoszą najmniej badanych bakterii, więcej przenoszą powierzchnie laminowane i kafelki podłogowe)
- Bakterie „chętniej” przenoszą się na wilgotne jedzenie
Zobacz również:
A czy Wy również czasami stosujecie zasadę pięciu sekund?
Źródło: medicalnewstoday.com
Dietetycy.org.pl » Smart Shopping » Przechowywanie żywności » Reguła pięciu sekund – prawda czy mit?