Brak umiaru w jedzeniu –  Kiedy zaczyna być chorobą?

brak umiaru w jedzeniu

Codziennie staramy się dokonywać najlepszych dla nas wyborów. Z całych sił walczymy, by nasze życie było kolorowe i interesujące. Planujemy dzień tak, aby w pełni go wykorzystać i cieszyć się nim. Niestety w dzisiejszych czasach stawiane wymagania społeczne są coraz większe. Doba staje się coraz krótsza, a nam brakuje sił na realizację wyznaczonych sobie zadań. Prasa, telewizja, internet masowo zasypują nas nowinkami ze świata, co potęguje stawianie sobie coraz większych wymagań. Pojawia się problem i frustracja, którym nie możemy sprostać. Wtedy bardzo często cały nasz usystematyzowany plan działań zawodzi, a my bezsilni „w ferworze walki” szukamy ratunku i sięgamy np. po czekoladę. Zjadamy jedną kostkę, za chwilę sięgamy po następną i tak w mgnieniu oka pochłaniamy całą tabliczkę. Znasz to? Czy takie zachowanie zdarzyło się również Tobie? Jeśli tak, czy kiedykolwiek Cię to zaniepokoiło?

BED  – binge eating disorder

Według czwartej edycji klasyfikacji chorób i zaburzeń psychicznych Amerykańskiego Towarzystwa Psychiatrycznego do grupy zaburzeń odżywiania poza anoreksją i bulimią należy także ENDOS ( eating disorder not otherwise specified) , w której znajduje się zespół kompulsywnego objadania się – BED ( ang. binge eating disorder).

BED jest to jeden z przykładów niepowodzenia w utrzymaniu kontroli nad spożywaniem pokarmów. Zespół ten charakteryzuje się występowaniem powtarzających się epizodów niekontrolowanego objadania się, poprzez spożycie większej ilości pokarmu niż jest potrzebna (ilość jedzenia przekracza porcję, którą normalny zdrowy człowiek byłby w stanie zjeść w takich okolicznościach), a także brakiem kontroli nad jakością i ilością pożywienia oraz sposobem jedzenia w trakcie napadu. Przyczyn tego zaburzenia jest wiele, począwszy od edukacji żywieniowej rodziców, poprzez stresującą pracę, aż po wieczne dążenie do ideału wykreowanego przez świat mediów.

W głównej mierze BED zostaje zdiagnozowany u osób z nadwagą lub otyłych, jednak nowe badania udowadniają występowanie tego zaburzenia również wśród ludzi z prawidłowym BMI. Choroba ta dotyka zarówno kobiet jak i mężczyzn i z roku na rok jest coraz częściej spotykana wśród społeczeństwa. Należy jednak zaznaczyć, że nadal jest to zaburzenie nie do końca odkryte i naukowcy wciąż starają się zbadać wszystkie przyczyny tej choroby oraz stworzyć nowe narzędzia badawcze, pozwalające na pewne stwierdzenie wystąpienia tego rodzaju zaburzenia odżywiania. Dlatego następnym razem zanim pochłoniesz całą tabliczkę czekolady zastanów się przez chwilę po co to robisz i czy rzeczywiście jest to dobre wyjście z sytuacji.