Cukinia
Cukinia pasuje do wielu potraw, można z niej wyczarować rozmaite dania, stosować ją jako dodatek lub jako główny składnik wielu potraw. Jest warzywem prawie w całości złożonym z wody, bo aż w 90%.
Warzywo pochodzenia dyniowatego, które można śmiało zasadzić u siebie w ogródku. Ma maczugowaty kształt, nieco podobny do ogórka. Osiąga różne rozmiary – od 5 do nawet 65 cm. Określana mianem kabaczka lub cukinii, w zależności od koloru skórki i odmiany. Oprócz całego owocu, można również spożywać kwiaty cukinii.
Cukinia – dlaczego jest tak ceniona?
Po pierwsze jest to warzywo niskokaloryczne – około 16 kcal w 100g, dlatego można ją dodawać do każdej potrawy do której będzie pasować. Po drugie jest lekkostrawna, a więc nie obciąża naszego układu pokarmowego, a przy okazji dostarcza nam cennych witamin i minerałów. Jest bogata w potas, magnez, żelazo, oraz witaminy A, C, K , B1, beta karoten. Cukinia ma ponadto właściwości odkwaszające.
Cukinia dzięki swoim właściwościom jest zalecana dla osób na diecie niskokalorycznej, ale również dla osób z nadkwasotą. Ma również pozytywny wpływ na naszą przemianę materii. Polecana jest dla dzieci ze względu na jej łagodny smak i lekkostrawność oraz dużą wartość odżywczą.
Jak spożywać cukinię?
Cukinia to warzywo dość uniwersalne, pasuje prawie do wszystkiego. Zalecane jest spożywanie jej na surowo, ale jak najbardziej można ją konserwować, marynować, dodawać do leczo, makaronów, upiec chlebek cukiniowy, czy placki. Można ją również z powodzeniem faszerować, czy zapiekać. Zastosowań dla cukinii jest wiele – wystarczy tylko spróbować!
Dietetycy.org.pl » Żywność » Warzywa » Cukinia