CYKL MOJA PORADNIA: Wywiad z dietetykiem Sandrą Paździor

Avatar photo

Cykl „Moja Poradnia” prezentuje sylwetki dietetyków – ich spojrzenie na zdrowe odżywianie, zawód dietetyka. Osoby chętne do wzięcia w nim udziału w roli bohaterów – zapraszamy do kontaktu z redakcja@dietetycy.org.pl.

Wywiad z Sandrą Paździor – dietetykiem medycznym

Krótko o bohaterze dzisiejszego odcinka cyklu:

Sandra Paździor

Sandra PaździorDietetyk medyczny. Ukończyła z wyróżnieniem studia licencjackie i magisterskie na kierunku Dietetyka Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu. Właścicielka wrocławskiej Poradni Dietetycznej MediDietetyk, gdzie z pasją prowadzi pacjentów borykających się z nadmierną masą ciała, jak również z problemami zdrowotnymi. Bardzo bliskie są jej słowa L. Paulinga: „Właściwe odżywianie będzie medycyną jutra„, które wg niej nabierają szczególnego znaczenia współcześnie, gdy powszechność chorób cywilizacyjnych skłania do poszukiwania wsparcia dla medycyny – w dietetyce.

DIETETYCY.ORG.PL: Pani Sandro, czy od zawsze planowała Pani zająć się dietetyką?

SANDRA PAŹDZIOR: Zainteresowanie zdrowiem i medycyną przejawiałam już w szkole średniej, jednak sama dietetyka pochłonęła mnie dopiero wówczas, gdy rozpoczęłam studia na tym kierunku. Wcześniej nie zdawałam sobie sprawy z potencjału jaki tkwi w zdrowym odżywianiu i że jest ono remedium na wiele problemów zdrowotnych. Obecnie nie mam wątpliwości, że farmakoterapia w wielu przypadkach powinno ustąpić miejsca zmianie trybu życia, w tym odżywiania.

DIETETYCY.ORG.PL: Czym jest dla Pani zdrowa żywność i zdrowa dieta? 

SANDRA PAŹDZIOR: Zdrowa żywność oznacza dla mnie żywność nieprzetworzoną, wytwarzaną w gospodarstwach, w których nie stosuje się środków ochrony roślin, antybiotyków i hormonów oraz wolną od dodatków do żywności. Być może w obecnych czasach brzmi to utopijnie, a ceny żywności ekologicznej decydują o jej ograniczonej dostępności, jednak warto, aby nasze wybory żywieniowe w miarę możliwości były podyktowane właśnie tą ideą. Dlatego zawsze zachęcam moich pacjentów do czytania etykiet produktów spożywczych, kupowania jaj od kur z wolnego wybiegu czy kurczaka zagrodowego. Zdrowa dieta to z kolei sposób odżywiania bazujący na żywności niskoprzetworzonej, w którym przeważają produkty pochodzenia roślinnego tj. warzywa, owoce, nasiona roślin strączkowych, zboża, orzechy, pestki, a produkty pochodzenia zwierzęcego stanowią jej uzupełnienie. To dieta różnorodna i opierająca się na żywności sezonowej.

Zobacz również
kala namak

DIETETYCY.ORG.PL: Czy pacjenci, Polacy w ogóle, posiadają dostateczną wiedzę na temat tego co jest zdrowe? Czy ich problemy zdrowotne i związane z sylwetką to kwestia braku silnej woli czy braku odpowiedniej edukacji?

SANDRA PAŹDZIOR: Myślę, że aktualnie my Polacy doświadczamy dużej rewolucji w naszej żywieniowej świadomości. Zdrowy styl życia, a w tym zdrowy sposób odżywiania są w modzie. Z drugiej strony rosnąca liczba dzieci i dorosłych z nadmierną masą ciała pokazuje, że trend zdrowego żywienia dotyczy jedynie niewielkiej części naszego społeczeństwa. Do mojego gabinetu przychodzą zarówno osoby zaskakująco dobrze wyedukowane, pogubione, jak i kompletnie nieświadome tego co powinny jeść, aby być szczupłym i żyć zdrowo. Problemy z sylwetką i zdrowotne Polaków są więc niewątpliwe wypadkową braku odpowiedniej edukacji, łatwej dostępności taniej, wysokoprzetworzonej żywności, ale też braku silnej woli. Pamiętajmy, że jedzenie tak samo jak używki pobudza ośrodek nagrody w mózgu, przez co może uzależniać. Zmiana sposobu odżywiania towarzysząca odchudzaniu to proces, w którym ogromnie ważna jest motywacja i wytrwałość.

DIETETYCY.ORG.PL: Jak scharakteryzowałaby Pani idealnego dietetyka?

SANDRA PAŹDZIOR: Sądzę, że idealny dietetyk powinien być zarówno wykształconym specjalistą, jak i pasjonującym się w zdrowej diecie – kucharzem. Dietetyk, który podchodzi do każdego pacjenta w sposób indywidualny, wierzy w jego sukces, wspiera i motywuje przez cały proces zmiany diety. Osoba, która ma świadomość swoich ograniczeń, dlatego stale rozwija się i podnosi kwalifikacje.

Co szczególnie polecam:
Najcenniejszy owoc: czarna porzeczka
Najzdrowsze warzywo: kapusta
Najzdrowsze do picia: woda mineralna
Na dobry początek dnia: pudding chia z owocami i orzechami
Na sycący obiad: tłusta ryba morska pieczona w ziołach z ryżem brązowym i surówką z sezonowych warzyw
Na szybką przekąskę: orzechy
Stanowczo odradzam: owocowych jogurtów, kefirów, maślanek (ze sklepu)

Dziękujemy serdecznie Pani Sandrze za udzielenie wywiadu. Kolejny odcinek cyklu już wkrótce !