Czy dieta ma wpływ na rozwój hemoroidów?

Hemoroidy to nieprzyjemna dolegliwość, która powstaje wskutek m.in. częstych problemów z regularnym wypróżnianiem się. Zaparcia to nie tylko bezpośrednia przyczyna powstawania choroby hemoroidalnej, ale także jej bezpośredni skutek. Zmiany w ostatnim odcinku układu pokarmowego czyli utrudnione opróżnianie żył okolicy odbytu z krwi, co prowadzi do ich nadmiernego przepełnienia i rozciągnięcia ścian, w połączeniu ze spowolnieniem perystaltyki jelit, odpowiadają za dyskomfort, pieczenie i świąd, a także krwawienie z okolic odbytu. Stopień nasilenia objawów związanych z obecnością żylaków odbytu można niwelować za pomocą diety. Przy hemoroidach warto pamiętać o kilku prostych zasadach dietetycznych.

Sprawdź także wpis: Domowe sposoby na hemoroidy – jak wyleczyć hemoroidy? Poznaj naturalne metody na pozbycie się żylaków odbytu.

Jak często jeść?

Przy hemoroidach ważna jest częstotliwość i regularność wypróżnień. Warto zadbać by spożywane pokarmy były dostarczane w podobnych odstępach czasu, według w miarę usystematyzowanego rytmu dnia. Zaleca się zatem jedzenie odpowiednio przygotowanych posiłków o stałych, regularnych porach. Najlepiej pięć do sześciu razy w ciągu dnia, ale w małych, rozsądnych porcjach. Tak, by unikać nadmiernego przejadania się i uczucia ciężkości. Niezwykle ważny jest przy tym zrównoważony wysiłek fizyczny. Ruch poprawia perystaltykę, usprawnia pasaż pokarmowy, pozwala ograniczyć ryzyko powstania zaparć, a tym samym nasilenia się parcia w czasie defekacji.

Co można jeść przy hemoroidach?

Główną zasadą dietetyczną przy hemoroidach jest przestrzeganie prawidłowo zbilansowanego jadłospisu tak, by wspomóc naturalną perystaltykę jelit. Przede wszystkim należy unikać występowania wspomnianych zaparć. Z tego powodu zalecana jest dieta wysokobłonnikowa. Korzystne jest wprowadzenie do codziennych posiłków produktów takich jak: pełnoziarniste pieczywo, kasze grube (np.: jęczmienna czy gryczana), płatki owsiane, otręby. Zaleca się spożywanie błonnika naturalnie występującego w owocach czy warzywach (najlepiej spożywanych na surowo, jeśli nie ma ku temu przeciwwskazań). Korzystne jest wprowadzenie do jadłospisu produktów mlecznych, zwłaszcza jogurtów naturalnych, maślanek czy kefirów. Dzięki zawartości kultur bakteryjnych, pozytywnie wpływają na częstotliwość wypróżnień oraz konsystencję stolca. Osobom zmagającym się z zaparciami pomogą także gotowe mieszanki ziół, zawierającej np. nasiona baki płesznika.

Czego unikać w diecie przy hemoroidach?

Z uwagi na specyfikę zmian zachodzących w okolicy odbytu w przypadku choroby hemoroidalnej, zaleca się przede wszystkim unikanie w diecie produktów sprzyjających powstawaniu zaparć. Warto ograniczyć lub w miarę możliwości całkowicie wyeliminować czekoladę oraz produkty zawierające w swym składzie dużą zawartość kakao. Nie wskazane są także częste posiłki zawierające pokarmy tłuste oraz takie, które obfitują w węglowodany proste. Zaleca się zmniejszenie ilości spożywanych słodyczy, produktów typu fast food i niezdrowych przekąsek. Korzystna jest także eliminacja produktów na bazie

mąki pszennej, mąki ziemniaczanej oraz białego ryżu. Nasilenie występowania nieprzyjemnych objawów żylaków odbytu powodują również potrawy smażone w głębokim tłuszczu oraz mocno wzdymające (tj. rośliny strączkowe).

Zobacz również

Czy można jeść pikantne potrawy przy hemoroidach?

Stosowanie przypraw o dużej skali ostrości nie jest wskazane przy żylakach odbytu. Potrawy ostre (np.: zawierające papryczkę chili czy duże ilości czarnego pieprzu), niestety poza chwilową przyjemnością podczas spożycia, mają bardzo negatywny wpływ na nasilenie występowania nieprzyjemnych objawów choroby hemoroidalnej. Wykazują bowiem efekt drażniący na układ pokarmowy, zwłaszcza jego końcowy odcinek czyli jelito grube, które jest zmienione chorobowo. Oznacza to, iż pikantne potrawy przy hemoroidach mogą wpływać na nasilenie uczucia nieprzyjemnego swędzenia i pieczenia okolicy odbytu.

Co pić przy hemoroidach?

Aby złagodzić dolegliwości występujące w chorobie hemoroidalnej, należy pamiętać o prawidłowym nawodnieniu organizmu. Znacznie ogranicza to częstość występowania zaparć. Zaleca się przyjęcie co najmniej 1,5 do 2 litrów płynów dziennie, najlepiej niegazowanej wody mineralnej. Słaba herbata czy mieszanki ziołowe (np.: na bazie kopru włoskiego, skrzypu czy pokrzywy) również nie powinny przynieść negatywnych skutków i nasilać nieprzyjemnych objawów żylaków odbytu. Zdecydowanie jednak warto unikać czarnej, mocnej herbaty czy kawy oraz wszelkich napojów gazowanych, w tym także energetycznych. W chorobie hemoroidalnej nie poleca się również spożywania alkoholu, zwłaszcza czerwonego wina.