Czym jest e-recepta?

Recepty elektroniczne ułatwiają opiekę nad pacjentem, zapewniając lekarzom szybki i łatwy sposób dokumentowania informacji o pacjencie.

W ciągu ostatnich kilku lat rozpowszechnienie recept elektronicznych doprowadziło do kilku błędnych wyobrażeń na temat technologii. Zrozumienie tych mitów może pomóc pacjentom zrozumieć korzyści płynące ze stosowania recept elektronicznych.

Czym w ogóle jest e-recepta?

Recepty elektroniczne to dokument, który umożliwia przekazywanie informacji o lekach przepisanych pacjentom od lekarzy do farmaceutów i organizacji refundacyjnych.

Elektroniczna recepta jest przede wszystkim wystawiana przez lekarza. który to wprowadza do systemy elektronicznego określone leki dla pacjenta. Chorzy otrzymują specjalny kod dostępu z numerem PESEL. Za pomocą kodu i numeru pesel mogą oni dostać dany lek z apteki.

Farmaceuta odczyta kod, co będzie skutkowało pobraniem danej recepty elektronicznej oraz wydaniu leków pacjentowi.

Wystawić e-receptę mogą między innymi:

  • lekarze
  • pielęgniarki
  • lekarze dentyści
  • Położne

Receptę online na e-recepta.net uzyskasz za pośrednictwem internetu.

W jaki sposób zrealizować e-receptę?

Do dokumentacji elektronicznej można uzyskać dostęp za pośrednictwem internetu lub też za pomocą różnych aplikacji medycznych. Pacjenci, którzy wolą używać telefonu do uzyskiwania dostępu do dokumentacji elektronicznej, mogą pobrać aplikację, która jednocześnie pełni funkcję przeglądarki dokumentacji medycznej i robienia notatek. Cechy te znacznie ułatwiają codzienne czynności wielu osobom z przewlekłymi schorzeniami, takimi jak cukrzyca lub POChP, ponieważ nie muszą już oni nosić ze sobą wielu recept. Zamiast tego mają oni łatwy dostęp do swoich leków za pomocą aplikacji na telefonie, w trakcje jedzenia czy też ćwiczenia na siłowni.

E-receptę można otrzymać poprzez czterocyfrowy kod SMS-em i następnie okazać go wraz z numerem PESEL w aptece. Można też otrzymać e-receptę drogą elektroniczną w postaci pliku PDF z kodem kreskowym do okazania w aptece. Należy pamiętać, że aby skorzystać z dwóch powyższych opcji, należy najpierw aktywować Internetowe Konto Pacjenta (IKP) na stronie www.pacjent.gov.pl. Natomiast, aby otrzymywać elektroniczne recepty za pomocą sms lub e-mail, wystarczy wprowadzić zarówno numer telefonu, jak i adres e-mail w „Moje konto”.

Aby jednak założyć IKP, należy najpierw założyć tzw. profil zaufany.

Gdzie zrealizować swoją e-receptę?

Wszystkie apteki, a także punkty apteczne obsługują e-recepty, więc w każdej z nich powinieneś móc odebrać swoje leki. Dodatkowo takie placówki są oznaczone specjalną niebieską naklejką z napisem „Tu możesz zrealizować e-receptę”.

Należy także zwrócić uwagę, że leki z e-recepty jesteśmy w stanie wykupić w różnych aptekach i w różnym czasie. Warto natomiast pamiętać, że wszystkie przepisane opakowania określonego leku trzeba wyłącznie zakupić w tej samej aptece, w której zostało przez nas wykupione pierwsze opakowanie.

Zalety e-recepty?

Cyfryzacja umożliwia szybszy dostęp do informacji bez zwiększania narzutu lub tworzenia opóźnień.

Zalety e-recepty są oczywiste, ponieważ eliminuje możliwość popełnienia błędu podczas wypisywania recepty. Wielu pacjentów chce otrzymać recepty zaraz po ich wypisaniu- czekanie na papierkową robotę jest niewygodne. E-recepta zmniejsza to opóźnienie, minimalizując czas oczekiwania na dostarczenie dokumentu natychmiast po zakończeniu procesu wystawiania recepty. Do dokumentów elektronicznych można łatwo uzyskać dostęp i wydrukować je w dowolnym momencie, bez dalszych opóźnień i kosztów dla pacjenta lub lekarza.

Większość recept elektronicznych jest w formacie Microsoft Word, ale dostępne są również inne formaty, takie jak PDF. Dokumentacja elektroniczna ma kilka zalet w porównaniu z ich papierowymi odpowiednikami. Po pierwsze, elektroniczne zapisy są znacznie łatwiejsze dla lekarzy do przeglądania. Ta wydajność skraca czas oczekiwania i ryzyko błędów w leczeniu. Ponadto lekarze mogą przesyłać dokumentację elektroniczną bezpośrednio na urządzenia elektroniczne. Dzięki temu pacjenci mogą otrzymywać leki zaraz po opuszczeniu gabinetu lekarskiego.

Jedną z zalet elektronicznych recept jest brak ryzyka, że farmaceuta nie będzie w stanie odczytać przepisanego leku.

Zalety cyfryzacji w medycynie

Cyfryzacja umożliwia szybszy dostęp do informacji bez zwiększania narzutu lub tworzenia opóźnień. Postępy w dziedzinie oprogramowania i bezpieczeństwa serwerów umożliwiły opiece zdrowotnej pełne wykorzystanie korzyści płynących z cyfryzacji.

Cyfryzacja między innymi pomaga pacjentom w prowadzeniu historii choroby. Za pomocą recepty elektronicznej można otrzymać dokument bez wychodzenia z mieszkania.

Dzięki bezpiecznemu udostępnianiu danych na różnych platformach, pacjenci i lekarze mogą uzyskać bardziej kompleksowy obraz stanu zdrowia każdej osoby. Oparte na chmurze rozwiązania w zakresie udostępniania danych są naprawdę wielką rewolucją, która przeniesie opiekę zdrowotną na kolejny etap. Oczekuje się, że tego rodzaju cyfryzacja umożliwia pacjentom samokontrolę stanu zdrowia i daję lekarzom łatwiejszy dostęp do danych o pacjentach.

Dane cyfrowe są w pełni zabezpieczone za pomocą odpowiednich protokołów oraz usług. Pozwala to w bezpieczny sposób korzystać z tego typu systemów. Pacjent używający e-recepty nie musi bać się, że zgubi dokument, który może trafić w niepowołane ręce.

Cyfryzacja w medycynie umożliwia pacjentowi logowanie się na Internetowe Konto Pacjenta. W ten sposób będzie on miał zawsze dostęp do najpotrzebniejszych informacji, danych. Może on także śledzić swoją historię leczenia.

E-recepta – podsumowanie

Chociaż istnieją pewne błędne wyobrażenia na temat recept elektronicznych, technologia ta jest niezwykle przydatna zarówno dla lekarzy, jak i pacjentów. Recepty elektroniczne poprawiają opiekę nad pacjentem, ułatwiając i przyspieszając dokumentację. Pomaga to zredukować błędy w systemach opieki zdrowotnej na całym świecie. Uwzględnienie tych faktów podczas tworzenia e-recepty pomoże zarówno Tobie, jak i Twojemu lekarzowi stworzyć bardziej efektywne praktyki dokumentacyjne w dzisiejszym świecie!