Dieta ketogenna – Magdalena Dudzińska [RECENZJA]

Avatar photo
dieta ketogenna
Tytuł: Dieta ketogenna. Kiedy nie pomagają leki przeciwpadaczkowe
Autor: Magdalena Dudzińska
Rok wydania: 2014
Wydawnictwo: PZWL
Ilość stron: 304

 

dieta ketogenna

Dieta ketogenna jest uznaną na świecie dietą leczniczą stosowaną w terapii padaczki lekoopornej. Jej terapeutyczne właściwości zostały poznane już ponad sto lat temu i najlepiej udokumentowano je u dzieci. Obecnie jest ona udoskonalana i modyfikowana tak aby była odpowiednio dostosowana do potrzeb dzieci jak i dorosłych pacjentów ze zdiagnozowaną padaczką lekooporną. Dieta ta jest dość skomplikowana i wymagająca a jej stosowanie musi odbywać się pod ścisłym nadzorem lekarskim. Należy przestrzec przed jej samodzielnym ordynowaniem osobom zarówno chorym jak i zdrowym ze względu na ryzyko groźnych komplikacji zdrowotnych spowodowanych niewłaściwym stosowaniem.

Co znajdziesz w książce?

W książce Magdaleny Dudzińskiej „Dieta ketogenna – kiedy nie pomagają leki przeciwpadaczkowe” czytelnik znajdzie kompleksowe informacje dotyczące istoty padaczki i jej leczenia oraz diety ketogennej, poczynając od jej definicji, historii i przyszłości, odmian, dowodów skuteczności aż do wskazań do stosowania i ograniczeń. Autorka zawarła tu porady dotyczące przygotowania i kwalifikacji pacjentów do rozpoczęcia stosowania tego rodzaju diety, a także prawidłowego wyliczenia diety z rozplanowaniem poszczególnych posiłków. Z uwagi na konieczność precyzyjnego wyliczania i planowania posiłków, a także przygotowania odpowiednio zbilansowanych porcji z zastosowaniem konkretnych przepisów i składników oraz braku możliwości odstępstw od diety, autorka wskazuje na gotowe preparaty dostępne na rynku o odpowiednim składzie, które ułatwią żywienie chorych wtedy gdy przygotowanie posiłków we własnym zakresie nie jest możliwe np. poza domem, na wyjeździe w podróży.

Suplementacja

Z uwagi na charakter diety ketogenicznej wysoce prawdopodobne jest wystąpienie niedoborów składników pokarmowych w tym witamin i składników mineralnych stąd autorka wskazuje na konieczność suplementacji – jak dobrać jej właściwy rodzaj dowiecie się z jednego z rozdziałów „Diety ketogennej – kiedy nie pomagają leki przeciwpadaczkowe”.

Hospitalizacja

Z uwagi na złożoność choroby i wprowadzenie odpowiednio dobranej diety leczniczej pacjent często wymaga hospitalizacji lub leczenia ambulatoryjnego gdzie zespół specjalistów czuwa nad właściwym przebiegiem terapii oraz wdrożeniem i przebiegiem leczenia żywieniowego.

Praktyczne informacje

Po zakończeniu leczenia szpitalnego chory musi być odpowiednio prowadzony w warunkach domowych stąd w książce „Dieta ketogenna – kiedy nie pomagają leki przeciwpadaczkowe” znaleźć można informacje praktyczne dla rodziców. Dietetycy znajdą tu także szczegółowe informacje dotyczące dostosowania kalorycznego, rodzaj i rozplanowania posiłków a także dostosowania stężenia ketozy i proporcji ketogenicznej do indywidualnych potrzeb pacjenta. Opiekunowie prowadzący chorych w modelu diety ketogennej często borykają się z problemem głodu lub niechęci do jedzenia i picia autorka wskazuje tu pomocne rozwiązania. Uczy także postępowania w przypadku wystąpienia innej choroby mogącej mieć ostry przebieg jak gorączka, wymioty biegunka czy drgawki tak by nie zakłóciły one kontynuacji diety leczniczej.

dieta ketogenna

W książce zawarte są także dane dotyczące długości trwania diety ketogennej i sposobu jej zakończenia. To co ważne z punktu widzenia opiekunów to możliwe skutki uboczne tej diety jak hipoglikemia, senność, odmowa jedzenia, zaparcia, kamica nerkowa, utrata masy ciała, zaburzenia wzrastania, zwiększona łamliwość kości czy zwiększona podatność na infekcje o których szczegółowo pisze autorka.

Zobacz również
planetary health diet

Podsumowanie

Książka „Dieta ketogenna – kiedy nie pomagają leki przeciwpadaczkowe” Magdaleny Dudzińskiej traktuje o trudnym zagadnieniu w możliwie przystępny sposób. Obszerne opisy dają wyczerpujące informacje dotyczące stosowania diety ketogennej wśród małych  pacjentów z lekooporną padaczką z których skorzystają opiekunowie, jak i pielęgniarki czy dietetycy zajmujący się chorym.

Książkę poleciłabym przede wszystkim dietetykom chcącym w prawidłowy sposób wyliczać jadłospisy diety ketogennej, poznać jej zasady, założenia i sposoby pracy i wsparcia pacjenta w tej niełatwej, pełnej wyrzeczeń diecie leczniczej. Rodzice i opiekunowie również znajdą cenne informacje także te praktyczne które przybliżą i pozwolą oswoić długotrwałe zmiany w menu swoich podopiecznych.