Długie wizyty w toalecie? Poznaj sprawdzone sposoby na poprawę trawienia

aptelia

Trawienie to jeden z ważniejszych procesów zachodzących w organizmie człowieka. Problemy z nim są niezwykle uciążliwe, dlatego należy dokładnie przyjrzeć się przyczynie różnych dolegliwości, takich jak np. ból brzucha czy trudności z wypróżnianiem. Warto również poznać naturalne, domowe sposoby na poprawę trawienia.

Co jest przyczyną problemów z trawieniem?

Przyczyn nieprawidłowego procesu trawienia może być wiele. Zaliczają się do nich choroby jelit lub żołądka, np. refluks żołądkowo-przełykowy lub występowanie stanów zapalnych. Częstym powodem jest niezdrowy styl życia, czyli nieregularne odżywianie czy spożywanie ciężkostrawnych posiłków. Niekiedy podłożem problemów z trawieniem pokarmów są też alergie lub nietolerancje pokarmowe. 

Sposoby na poprawę trawienia 

Jeśli objawy problemów z trawieniem, jak nudności, ostry ból brzucha, biegunki są uciążliwe, to należy zgłosić się do lekarza w celu diagnostyki problemu. Istnieje jednak kilka sposobów na poprawę trawienia w naturalny sposób. Należy przede wszystkim włączyć aktywność fizyczną do swojego dnia i poprawić dietę.

Dodawanie przypraw do jedzenia

Przyprawy są nie tylko źródłem bogatego smaku potraw, ale i cennych składników. Niektóre z nich charakteryzują się właściwościami wspomagającymi trawienie. Zalicza się do nich np. kurkumę, która zwiększa wydzielanie żółci oraz ogranicza gromadzenie się tłuszczu. Wartościowymi przyprawami są także pieprz i imbir, ponieważ stymulują metabolizm i pracę wątroby. Do codziennych posiłków warto również dodać szałwię, rozmaryn, miętę, oregano, bazylię, estragon, kolendrę czy koper włoski.

Picie herbat ziołowych

Zioła są nieodłącznym elementem zdrowej diety. Przy problemach z trawieniem warto więc postawić na herbatki ziołowe lub napary. Może to być np. rumianek, który łagodzi podrażnienia w układzie trawiennym i rozkurcza mięśnie gładkie jelita. Wartościowe zioła to także melisa, lucerna siewna oraz mniszek pospolity.

Warto również unikać popijania posiłków zimnymi napojami. W tym przypadku gorąca herbata ziołowa (lub czarna, która dzięki zawartej w niej teinie pobudza układ pokarmowy do działania) będzie zdecydowanie lepszym wyborem.

Aktywność fizyczna

Brak aktywności fizycznej negatywnie wpływa na cały organizm, nie tylko na procesy trawienne. Dlatego tak ważne jest, by zażywać codzienną dawkę ruchu, chociażby w postaci spaceru czy porannego joggingu. W ten sposób można poprawić nie tylko metabolizm, ale i kondycję ogólną naszego ciała oraz samopoczucie.

Picie dużej ilości wody

Nie od dziś wiadomo, że picie wody jest niezbędne do poprawnego funkcjonowania organizmu. Należy jednak zadbać o jej odpowiednią ilość. Dzienne zapotrzebowanie, w zależności od masy ciała, wynosi ok. 2-3 l. Warto jednak pamiętać, że człowiek przyjmuje wodę w różnych postaciach. Są to płyny, czyli wszelkie napoje, w tym herbata oraz pokarm (np. owoce, warzywa). W przypadku problemów z trawieniem trzeba jednak zadbać o picie dużej ilości wody niegazowanej, ponieważ poprawia ona przemianę materii i wspomaga procesy trawienia.

Urozmaicona dieta

Pełnowartościowa, zbilansowana dieta to klucz do zdrowia. Odpowiednio skomponowane posiłki, stworzone z witamin, białka i węglowodanów sprzyjają nie tylko pracy jelit, ale i całego organizmu. Poprawiają układ odpornościowy, dzięki czemu zmniejsza się ryzyko zachorowania na choroby cywilizacyjne.

Unikanie alkoholu

Alkohol jest bez wątpienia trucizną dla ludzkiego organizmu. Choć niektóre trunki uznawane są za wspomagające trawienie, to należy pamiętać, by we wszystkim zachować umiar. W przypadku poważnych problemów pokarmowych najlepiej całkowicie zrezygnować z alkoholu na jakiś czas.

Jedzenie dużej ilości błonnika

Błonnik pokarmowy to niezbędny składnik zdrowej diety. Dba on o prawidłową pracę jelit poprzez tworzenie korzystnych warunków do rozwoju flory bakteryjnej oraz wspomaganie procesu wypróżniania. Chroni także organizm przed powstawaniem kamieni żółciowych. Można go znaleźć w produktach pełnoziarnistych, kaszach i roślinach strączkowych.

Unikanie smażonego jedzenia

Tłuste, ciężkie potrawy smażone na głębokim oleju są nierzadko przyczyną problemów z trawieniem. To samo dotyczy wysoko przetworzonej żywności, takiej jak np. słodycze czy fast foody. Spożywanie ich w nadmiernych ilościach powoduje problemy z odżywianiem oraz może przyczynić się do rozwoju poważnych chorób jak nowotwory czy miażdżyca.

Skutki problemów z trawieniem

Dolegliwości trawiennych pod żadnym pozorem nie należy lekceważyć. Mogą być oznaką tego, że w organizmie dzieje się coś złego. Ponadto problemy z wypróżnianiem, a tym samym siedzący tryb życia i mało ruchu, które łączą się z długimi, ale rzadkimi wizytami w toalecie, mogą przyczynić się do rozwoju hemoroidów. Zaburzenia trawienia są też tożsame z nieprawidłowym wchłanianiem pokarmu. W efekcie może to prowadzić do niedożywiania, utraty masy ciała, zaników mięśniowych czy uczucia ciągłego zmęczenia.

Nieregularne wypróżnianie i problemy z nim związane mogą wynikać z zaburzeń procesu trawiennego. Na szczęście jest kilka domowych sposobów na poprawę pracy jelit. Warto zadbać o zdrową, zbilansowaną dietę i regularną aktywność fizyczną. Pomocne są również napary ziołowe oraz duże ilości wypijanej wody w ciągu dnia.

Bibliografia:

  1. Katarzyna Banaszczyk, Hemoroidy – czym są, jak wyglądają? Objawy hemoroidów, https://www.aptelia.pl/czytelnia/a468-Hemoroidy__czym_sa_jak_wygladaja_Objawy_hemoroidow, [dostęp 10.02.23]
  2. Hemorrhoids Treatment, https://www.webmd.com/digestive-disorders/understanding-hemorrhoids-treatment-medref, [dostęp 14.02.23].