EFSA o Koronawirusie: nie ma dowodów na to, by jedzenie było źródłem lub drogą rozprzestrzeniania się wirusa

Avatar photo
koronawirus a jedzenie

Wraz z rosnącą liczbą zakażeń koronawirusem na świecie oraz w Polsce – w sieci pojawia się wiele wprowadzających w błąd informacji. Tym cenniejsze są oficjalne wytyczne wydawane przez kluczowe instytucje, dbające o bezpieczeństwo zdrowotne społeczeństwa.

EFSA (European Food Safety Authority) wydała dzisiaj oświadczenie, że nie ma dowodów na to, by traktować jedzenie jako prawdopodobną drogę przemieszczania się wirusa COVID-19.

Powyższe stwierdzenie jest oparte na obserwacji podobnych wirusów – takich jak SARS-CoV i MERS-CoV. I choć wskazuje się zwierzęta jako źródło pierwotnej infekcji w Chinach – od tego momentu wirus przenosi się od człowieka do człowieka.

Dodatkowo EFSA odsyła do stanowiska niemieckiego BfR (Bundesinstitut für Risikobewertung), które wskazuje na dotychczasowy brak zgłoszonych przypadków powiązań między żywnością a nowymi infekcjami koronawirusem. Dodatkowo wskazuje się na niskie prawdopodobieństwo możliwości wystąpienia nadkażenia żywnością z krajów z występowaniem wirusa.

Na co należy uważać w kontekście jedzenia?

Choć samo jedzenie w świetle powyższego stanowiska EFSA nie jest prawdopodobnym źródłem i drogą rozprzestrzeniania się wirusa, to należy zachować szczególną uwagę podczas przygotowania jedzenia i spożywania go oraz stosować się do ogólnych zasad bezpieczeństwa żywności i higieny:

Zobacz również
kala namak

  • Myć ręce przed jedzeniem
  • Dokładnie dopiekać potrawy
  • Unikać nadkażania gotowych potraw surowymi

Więcej sprawdzonych, istotnych informacji na temat koronawirusa znaleźć można na oficjalnej stronie WHO oraz polskiego GIS.

Źródło:

  1. EFSA, Coronavirus: no evidence that food is a source or transmission route, efsa.europa.eu
  2. BFR, Can the new type of coronavirus be transmitted via food and toys?, 24.02.2020, bfr.bund.de
  3. BFR, Protection against foodborne infections in private households, bfr.bund.de