Ile wody należy pić dziennie? | Rekomendowane spożycie dzienne wody

Avatar photo
ile wody pić dziennie

O tym, że należy pić odpowiednią ilość wody dziennie wiedzą już prawie wszyscy. Gorzej jest jeśli zapytamy się – ile dokładnie powinniśmy jej wypić? Choć odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna, to zaprezentujemy poniżej teorie, które sprawdzają się najlepiej i są najpopularniejsze wśród dietetyków.

Zasada 8×8

Łatwa do zapamiętania jest reguła 8×8 – czyli pić należy osiem razy dziennie szklanki wody o zawartości 8 uncji (czyli w przybliżeniu nasza typowa szklanka). Daje to niecałe 2 litry wody dziennie. Chociaż nie ma przeprowadzonych badań, które wskazywałyby, że właśnie dokładnie taka ilość jest potrzebna – to ta uniwersalna reguła może być z powodzeniem stosowana jako łatwa do zapamiętania.

Co jednak ważne – zapotrzebowanie na wodę zależy od wielu różnych czynników. Stąd też istnieją inne rekomendowane sposoby wyliczenia indywidualnego zapotrzebowania na wodę.

Więcej jesz – więcej pijesz

Jedną z zasad jest to, że im więcej pokarmów przyjmujemy, tym więcej będziemy musieli dostarczyć wody, aby odpowiednio nawodnić organizm. Zasada jest taka, że na 1 kalorię przypadnie 1 mililitr wody.

Zatem w przypadku osoby, która spożywa 2 500 kalorii – powinno przyjąć się 2,5 litra wody. Należy tutaj pamiętać, że wliczamy również wodę pobraną z pokarmów i wytwarzaną poprzez procesy metaboliczne (które łącznie stanowią około połowy całości wody pobieranej w ciągu dnia przez organizm).

Dla większego – więcej wody

Innym podejściem jest uzależnienie ilości spożywanej wody od tego ile ważymy. Wzór jest tutaj odrobinę bardziej skomplikowany i przedstawia się następująco:

– 30 mililitrów wody na każdy kilogram masy ciała

Osoba ważąca 60 kilogramów powinna dostarczyć organizmowi 1,8 litra wody.

Lub:

– 1,5 litra + 15 mililitrów wody x każdy kilogram powyżej 20 kg. masy ciała

Przykładowo dla tej samej osoby wyniesie ona:

1500 ml + 15ml x (60-20) = 1500 ml + 600 ml = 2,1 litra

Czyli powinna dostarczyć dziennie do organizmu 2,1 litra wody.

Diabeł tkwi w szczegółach

Na tym jednak nie koniec. To ile potrzebujemy wody zależy od naszej płci (kobieta potrzebuje mniej wody niż mężczyzna), zależy także od naszej aktywności fizycznej (pracujemy ciężej – więcej pijemy), zależy również od klimatu (ekstremalne temperatury wymagają więcej wody – niezależnie czy to jest siarczyste zimno, czy skwar).

Kobiety, które karmią piersią również powinny pić nieco więcej wody. Dzieje się tak dlatego, że potrzebują dodatkową dawkę wody, z uwagi na karmienie dziecka.

Zapotrzebowanie na wodę rośnie również wtedy gdy mamy problemy ze zdrowiem – w szczególności przy gorączce, wymiotach, biegunce. Więcej wody potrzebować będziemy także przy spożywaniu alkoholu. Przy dużym udziale błonnika w diecie również należy pić więcej wody, ponieważ jest ona wiązana i szybciej usuwana podczas wydalania z organizmu.

Natomiast na to, by nie przesadzić z ilością wody powinny uważać szczególnie osoby z chorymi nerkami, ponieważ jej nadmiar może prowadzić do kłopotów zdrowotnych.