E 316. Czym jest izoaskorbinian sodu i czy jest bezpieczny dla zdrowia
Izoaskorbinian sodu (E316) jest to sól sodowa kwasu erytrobowego, stereoizomer askorbinianu sodu. Jest stosowany jako przeciwutleniacz, konserwant i przyspieszacz peklowania mięsa i ryb. Europejski numer dodatku do żywności to E 316 [1]. Przeciwutleniacze to substancje przedłużające trwałość środków spożywczych przez zabezpieczenie ich przed rozkładem w drodze utleniania [2].
E 316 jest to krystaliczny proszek o białej lub żółtawej barwie, posiada słonawy smak i jest bezwonny. Dobrze rozpuszcza się w wodzie, jednak jest nierozpuszczalny w tłuszczach [3]. Jest także stabilny pod względem termicznym. Jego temperatura rozkładu wynosi 164 – 172 ˚C.
Specyfikacja
Nazwy chemiczne | Izoaskorbinian sodu, sól sodowa kwasu d-izoaskorbinowego, sól sodowa 2,3-didehydro-D-erytro-heksono-1,4-laktonu |
Wzór chemiczny | C6H7O6Na•H2O |
Masa cząsteczkowa | 216,13 |
Opis | Białe, krystaliczne ciało stałe; występuje w postaci proszku lub granulatu |
Rozpuszczalność | Dobrze rozpuszczalny w wodzie, bardzo słabo rozpuszczalny w etanolu |
Smak | Słony |
PH | 5,5 – 8,0 (10 % roztwór wodny) |
Próba na obecność kwasu askorbinowego / reakcja barwna | Wynik dodatni |
Temperatura rozkładu | 164 – 172 ˚C |
Na podstawie ROZPORZĄDZENIA KOMISJI (UE) NR 231/2012 z dnia 9 marca 2012 r. ustanawiającego specyfikacje dla dodatków do żywności wymienionych w załącznikach II i III do rozporządzenia WE nr 1333/2008 Parlamentu Europejskiego i Rady.
Sposób działania
Stabilny różowy kolor, niepowtarzalny smak, aromat oraz zwalczanie drobnoustrojów i działanie przeciwutleniające powstają w wyniku reakcji tlenku azotu z mięsem. Cały proces jest związany z utwardzaczami i dodanymi składnikami oraz zachodzącymi między nimi reakcjami utleniania i redukcji.
Sole potasowe lub sodowe azotanów i azotynów są używane jako środek peklujący, który jest niezbędnym składnikiem peklowania mięsa, ponieważ można go zredukować do tlenku azotu (NO). Mioglobina, zawarta w mięsie, może łączyć się z tlenkiem azotu, tworząc nitrozomioglobinę, dając jaskrawoczerwony kolor. Podczas obróbki cieplnej i gotowania nitrosomioglobina przekształca się w stabilny pigment, nitrozohemochrom, który ma różowy kolor. Izoaskorbinian sodu jest przeciwutleniaczem, który może przekształcić azotyn w tlenek azotu, przyspieszając w ten sposób tę przemianę i polepszając kolor produktów mięsnych.
Może jednocześnie zmniejszyć ilość azotynów stosowanych w produktach mięsnych oraz ilość pozostałości, a tym samym skutecznie ograniczać powstawanie nitrozoamin, które są rakotwórcze [1].
Gdzie występuje izoaskorbinian sodu?
Substancja ta nie występuje naturalnie. Jest otrzymywana w procesie syntezy z kwasu izoaskorbinowego i wodorotlenku sodu [1, 4].
Zastosowanie
Izoaskorbinian sodu jest stosowany jako:
- Przeciwutleniacz: utrzymuje świeżość żywności (kolor, smak itp.), Ponieważ sam izoaskorbinian sodu może ulec utlenieniu, usuwając tlen, a następnie hamując utlenianie owoców i warzyw.
- Konserwant: zapobiega rozwojowi drobnoustrojów, a tym samym wydłuża okres przydatności do spożycia żywności.
- Przyspieszacz peklowania: przyspiesza proces peklowania mięsa i przetworów rybnych poprzez przyspieszenie rozwoju różowego koloru.
Izoaskorbinian sodu jest stosowany przede wszystkim w celu uzyskania ładnego czerwonego koloru w kiełbasach, szynkach, boczku i innych wędlinach lub produktach rybnych, ponieważ może przyspieszyć redukcję azotynów i azotanów do tlenku azotu, który nadaje mięsu różową barwę.
Izoaskorbinian sodu jest stosowany przy produkcji mięsa i jego przetworów, napojów, mąki i wypieków, mrożonek, konserw. Odpowiada za prawidłową barwę produktu, zapobiegając brązowieniu, które jest efektem reakcji enzymatycznych. Przyspiesza on również proces peklowania wyrobów mięsnych. Dzięki temu możliwe jest ograniczenie azotynów w produkcji między innymi wędlin czy kiełbas [1]. Jako przeciwutleniacz strukturalnie powiązany z witaminą C, pomaga poprawić stabilność smaku i zapobiega tworzeniu się rakotwórczych nitrozoamin [4]. Zapobiega także zmianom zapachu oraz wspomaga zachowanie klarowności napojów i soków.
Co ciekawe, izoaskorbinian sodu jest stosowany również w produktach kosmetycznych i do pielęgnacji ciała.
Maksymalne dozwolone dawki
Kategoria żywności | Maksymalne dozwolone dawki (mg/l lub mg/kg) |
Wędliny i konserwy mięsne | 500 |
Ryby mrożone i głęboko mrożone | 1500 |
Produkty rybne konserwowane | 1500 |
Na podstawie ROZPORZĄDZENIA KOMISJI (UE) NR 231/2012 z dnia 9 marca 2012 r. ustanawiającego specyfikacje dla dodatków do żywności wymienionych w załącznikach II i III do rozporządzenia WE nr 1333/2008 Parlamentu Europejskiego i Rady.
Czy E 316 jest szkodliwy dla zdrowia?
Dopuszczalne dzienne spożycie izoaskorbinianu sodu wynosi 6 mg/kg masy ciała/dobę. Wyniki badań EFSA wykazują, że toksyczność E 316 jest niska, nie wywołuje on niekorzystnych objawów, nie posiada także właściwości alergizujących, rakotwórczych czy genotoksycznych [5]. Jest również praktycznie w całości wydalany z organizmu, co zostało udowodnione w badaniach naukowych [4]. Jedynie w przypadku bardzo wrażliwych osób istnieje niewielkie ryzyko wystąpienia niezbyt nasilonej reakcji alergicznej.
Aspekty prawne
Izoaskorbinian sodu jest substancją, która jest dopuszczona do stosowania w żywności zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 22 listopada 2010 r. w sprawie dozwolonych substancji dodatkowych [6], a także zgodnie z prawem obowiązującym w Unii Europejskiej [7].
Zamienniki izoaskorbinianu sodu
Zamiennikiem dla izoaskorbinianu sodu może być inny przeciwutleniacz, np.:
- Kwas L-askorbinowy (E 300)
- Askorbinian sodu (E 301)
- Askorbinian wapnia (E 302)
- Askorbinian potasu (E 303)
- Kwas izoaskorbinowy (E 315)
Podsumowanie
Izoaskorbinian sodu (E 316) jest stosowany w produktach spożywczych, takich jak przetwory mięsna, rybne, konserwy, napoje i soki. Działa jako przeciwutleniacz, konserwant i przyspieszacz peklowania, który jest przydatnym dodatkiem w wielu procesach technologicznych. Jest on substancją bezpieczną dla zdrowia, a jego stosowanie jako dodatek do żywności zostało zatwierdzone przez odpowiednie instytucje. Jest to również dodatek do żywości, który jest koszerny, bezglutenowy i wegański.
Piśmiennictwo:
- https://foodadditives.net/antioxidant/sodium-erythorbate/
- Gawęcki, J. (2010). Żywienie człowieka. Podstawy nauki o żywieniu. Warszawa. Wydawnictwo Naukowe PWN.
- Rutkowski, A., Gwiazda, S., Dąbrowski, K. (2003). Kompendium dodatków do żywności. Konin. Hortimex.
- Scientific Opinion on the re-evaluation of erythorbic acid (E 315) and sodium erythorbate (E 316) as food additives. (2016). EFSA Journal
- Abe, I., Saito, S., Hori, K., Suzuki, M., Sato, H. (1983) Sodium erythorbate is not carcinogenic in F344 rats. Experimental and Molecular Pathology, 41 (1), 35-43
- Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 22 listopada 2010 r. w sprawie dozwolonych substancji dodatkowych
- ROZPORZĄDZENIE KOMISJI (UE) NR 231/2012 z dnia 9 marca 2012 r. ustanawiające specyfikacje dla dodatków do żywności wymienionych w załącznikach II i III do rozporządzenia WE nr 1333/2008 Parlamentu Europejskiego i Rady.
Dietetycy.org.pl » Smart Shopping » Składniki odżywcze » E 316. Czym jest izoaskorbinian sodu i czy jest bezpieczny dla zdrowia
Studentka dietetyki na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu. Miłośniczka gotowania, kryminałów i natury. Głównym obszarem moich zainteresowań jest dietetyka pediatryczna oraz kształtowanie zdrowych nawyków żywieniowych.