Jak przygotować się do wyprawy w góry?

Avatar photo
co zabrać w góry do jedzenia

Polska jesień jest znakomitym czasem na krótkie wyprawy w góry. Wielu miłośników turystyki pieszej uważa, że jest to najlepszy moment w roku. Szlaki nie są już tak zapchane, lasy pięknie się przebarwiają, co gwarantuje niezapomniane widoki. Jest to jednak czas już bardziej kapryśny, jeśli chodzi o pogodę. Dlatego przed taką wyprawą należy się dobrze przygotować. W poprzednich artykułach skupialiśmy się na tym, co zapakować do jedzenia w góry (pamiętaj o nawodnieniu!). Teraz powiemy nieco więcej o sprzęcie, który może okazać się pomocny.

Na co się piszesz?

Zanim przejdziemy do dalszych etapów planowania, należy zastanowić się przede wszystkim, jaki mamy plan wyprawy. Czy będzie to kilkugodzinny spacer dolinami przy stabilnej pogodzie? Czy zamierzamy spędzić w wysokich górach cały dzień. Jakie warunki są przewidywane? Warto pamiętać, że pogoda w górach potrafi się błyskawicznie zmieniać, więc lepiej przygotujmy się na różne scenariusze.

Obecnie bardzo pomocnymi narzędziami dla turystów są mapy turystyczne dostępne online. Planując wycieczkę, od razu zobaczysz, jak wiele czeka Cię wspinania i ile czasu zajmie całość. Takie mapy dostępne są online za darmo i można je łatwo znaleźć w wyszukiwarce.

Do czego się spakujesz?

Skoro już wiesz, jaki plan wycieczki jest przed Tobą — zaczynamy pakowanie. Powiedzmy na początku — dobór plecaka nie będzie bez znaczenia. Dlaczego plecaka swoją drogą? Doświadczeni górscy turyści wiedzą, że to rozwiązanie jest zwyczajnie najwygodniejsze. Oczywiście na krótszy spacer sprawdzi się zwykły plecak, który na pewno masz w domu. Przy gorszych warunkach lub planowanej kilkudniowej wycieczce można jednak sięgnąć po bardziej profesjonalne rozwiązania. Przykład: deuter plecak.

Kluczowe przy doborze dobrego plecaka jest materiał, z którego jest wykonany i odporność na deszcz, możliwość regulacji oraz odpowiednia ilość przegródek i kieszeni.

Niezbędnik turysty górskiego

To, co przyda się bez dwóch zdań to:

  • Dokumenty (szczególnie, jeśli szlak wiedzie przy granicy)
  • Telefon i powerbank
  • Kurtka przeciwdeszczowa
  • Pokrowiec wodoodporny, żeby schować kluczowe rzeczy, by nie zamokły przy ulewie
  • Warstwowe ubranie (można założyć jedno na drugie w razie potrzeby)
  • Czapki, rękawiczki, szalik, jeśli pogoda jest zła lub wyruszasz w wysokie góry
  • Okulary przeciwsłoneczne i kapelusz w słoneczny dzień
  • Jedzenie, termos z napojem
  • Apteczka pierwszej pomocy (środki antyseptyczne, leki przeciwbólowe, środki opatrunkowe, bandaże, inne leki, które zażywasz)

Jeśli korzystasz z nich-mogą przydać się także kijki trekkingowe, latarka czołowa i przede wszystkim wygodne, usztywniające kostkę buty trekkingowe. Pamiętaj jednak, że wszystkie te rzeczy będziesz musiał nosić, więc staraj zachować się rozsądny minimalizm.

Gdy na trasie wydarzy się coś nieprzewidzianego

Nie zapominaj, że góry rządzą się swoimi prawami. Warunki atmosferyczne mogą zaskoczyć nawet wytrawnego turystę. Dlatego ważne jest wiedzieć również jak zareagować w przypadku nieprzewidzianego zdarzenia. Przede wszystkim, jeśli my lub nasz towarzysz wędrówki ma wypadek – należy zachować możliwie jak największy spokój. Łatwiej powiedzieć niż zrobić, ale od naszego trzeźwego myślenia będzie zależeć skuteczność pomocy. Pomoże w tym właśnie edukacja.

Idealnie, jeśli ktoś w naszej grupie jest przeszkolony z pierwszej pomocy. Pierwszym krokiem będzie ocena sytuacji i znalezienie bezpiecznego miejsca, żeby nie pogłębiać urazów. Po ocenie doznanego urazu możemy podjąć decyzję, jaki rodzaj pomocy jest potrzebny. I tutaj właśnie może przydać się wspomniana wcześniej apteczka, w której znaleźć powinny się opatrunki. Pamiętajmy, że jesienią bardzo łatwo się wyziębić, czekając na pomoc – dlatego zadbajmy, by poszkodowany się nie wychłodził.

Zobacz również

Jeżeli uraz jest poważny, zadzwoń na numer alarmowy:

  • 112 w całej Polsce – ogólny telefon alarmowy
  • 601 100 300 – GOPR

Postaraj się, jeśli to możliwe pozostać w danym miejscu do momentu przybycia ratunku. Stosuje się do instrukcji ratowników i z nimi współpracuj.

Stwórz check-listę

Jak widzisz, do bezpiecznej turystyki górskiej trzeba się przygotować. Góry jesienią są przepiękne, jednak potrafią być także niebezpieczne. Aby przygotować się do kolejnej wyprawy — przygotuj listę rzeczy, które musisz zabrać ze sobą. Wtedy będziesz mógł już się cieszyć wędrówką niezależnie od tego, co wydarzy się na trasie.

Podsumowanie

Mamy nadzieję, że nasz krótki przewodnik pomoże Wam przygotować się do wyprawy w góry. Życzymy Wam niezapomnianych chwil na szlaku.