Jak rozpoznać prawdziwy ser żółty?
Wapń, białko, witamina B12, D, A i fosfor. Dla tych wartości odżywczych ser żółty powinien trafiać na nasze stoły. Zanim jednak tak się stanie, stajemy przed wyborem spośród kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu kawałków sera starannie ułożonych na sklepowych półkach. Nie wszystkie spośród nich to autentyczny nabiał. Jak rozpoznać ten prawdziwy?
Istnieją oczywiście chemiczne sposoby sprawdzenia czy wybrany ser żółty to ten niepodrobiony. Czy jednak statystyczny konsument ma możliwości i czas, żeby zająć się badaniem składu sera, przed jego zakupem?
1. Skład sera
To kryterium jest chyba najłatwiejszym do kontrolowania. Do produkcji sera żółtego niezbędnych jest tak naprawdę kilka składników: przede wszystkim mleko, bakterie kwasu mlekowego, podpuszczka i sól. Obecność dodatku białka soi, oleju roślinnego, czy regulatorów kwasowości jednoznacznie świadczy o produkcie seropodobnym. Jednocześnie producenci wyrobów seropodobnych nie mają prawa umieszczać na opakowaniu słowa „ser” w odniesieniu do swojego produktu. Oznacza to, że kupując „morski”, „goudek” czy „serowe plasterki” możemy dać się nabrać.
2. Cena
Niestety nie kupimy tradycyjnego sera żółtego za 12 zł za kilogram. Zakładając, iż litr mleka kosztuje ok. 1zł, a do produkcji sera potrzeba aż 10-15 litrów mleka, jego cena będzie oscylowała w okolicach 25 zł za kilogram. Różnica jest znacząca, ale możemy kupić mniejszy kawałek dobrej jakości sera, nie narażając się zakup większej ilości ciężkostrawnego, bezwartościowego produktu seropodobnego.
3. Zapach i smak
Ser żółty pachnie mlekiem, może też mieć ostry, a nawet nieprzyjemny zapach, w zależności od odmiany. Smakuje różnorodnie. W odróżnieniu od niego produkt seropodobny pachnie jak margaryna i podobnie do niej smakuje.
4. Konsystencja
Wystarczy lekko nacisnąć kostkę sera. Ten tradycyjny i prawdziwy zostawi na naszych palcach tłusty ślad, a do tego nie powinien się odkształcać. Fałszywy natomiast, kruszy się podczas krojenia, przykleja się do noża.
Dwa plasterki sera żółtego zawierają tyle wapnia co szklanka mleka. Warto go włączyć do codziennej diety, w celu zaspokojenia zapotrzebowania na ten składnik odżywczy. Przy odrobinie chęci z naszej strony, na półkach sklepowych na pewno znajdziemy produkt, które spełni nasze oczekiwania.
Może zainteresuje Cię również:
-
- Ranking: najlepsze gatunki sera
- Przewodnik: jak kupować jedzenie?
Dietetycy.org.pl » Smart Shopping » Jak kupować jedzenie? » Jak rozpoznać prawdziwy ser żółty?
Ukończyłam studia o specjalności Dietoterapia i Dietoprofilaktyka. Poza obszerną wiedzą akademicką swoje wykształcenie poszerzyłam biorąc udział w konferencjach, szkoleniach i kursach. Uważam, że dobry dietetyk powinien stale podnosić swoje kwalifikacje, dlatego wiele czasu poświęcam zgłębiając literaturę dotyczącą żywienia w różnych jednostkach chorobowych i stanach fizjologicznych. Jestem właścicielką Gabinetu Dietetycznego „Równowaga”, którego prowadzenie jest spełnieniem moich marzeń. Każdy człowiek pojawiający się w jego drzwiach to nowe doświadczenie i zachęta do pracy nad własnym rozwojem. Moim głównym celem jest kształtowanie prawidłowych nawyków żywieniowych wśród społeczeństwa.