Jaka jest rola magnezu w organizmie?

Avatar photo

Magnez jest jednym z najpowszechniejszych występujących w przyrodzie pierwiastków. Jest to składnik niezbędny do życia dla każdego organizmu, w tym dla człowieka. Dlatego też należy zadbać o jego prawidłowy poziom mając świadomość tego, za zarówno niedobór, jak i nadmiar magnezu w organizmie mogą być szkodliwe.

Jaką rolę w organizmie człowieka pełni magnez ?

Magnez nie bez przyczyny często nazywany jest pierwiastkiem życia. W końcu uczestniczy on w prawie 300 procesach biochemicznych, które zachodzą w organizmie. Dodatkowo jest niezwykle ważnym elementem w prawidłowym funkcjonowaniu układu odpornościowego, nerwowego, mięśniowego oraz krwionośnego. Dbałość o właściwy poziom magnezu wspomaga pracę szarych komórek, a także znacząco zmniejsza ryzyko zachorowania na cukrzycę czy depresję. Warto również wiedzieć, że wraz z witaminą D oraz wapniem, magnez stanowi podstawowy budulec kości oraz zębów.

Jaka jeszcze jest rola magnezu w organizmie? To między innymi:

  • regulacja pracy tarczycy,
  • poprawa trawienia,
  • hamowanie powstawania kamieni nerkowych,
  • łagodzenie napięcia przedmiesiączkowego i bólu menstruacyjnego.
  • Dbałość o właściwy poziom magnezu w organizmie jest także jednym z istotnych elementów w leczeniu astmy.

Skąd się bierze niedobór magnezu? Jakie są jego skutki?

Niedobór magnezu to sytuacja, w której jego poziom spada poniżej 65 mmol/l. Tak naprawdę wiele osób zmaga się z problemem niedoboru tego pierwiastka, jednak znaczna większość z nich nie jest nawet świadoma tej sytuacji. Jedną z głównych przyczyn niedoboru magnezu w organizmie jest przewlekły stres.

Jeżeli oddziałuje on na organizm przez krótki czas, nie stanowi to większego zagrożenia, wręcz przeciwnie często może działać nawet mobilizująco. Jednak jeżeli stres towarzyszy organizmowi zbyt długo, wówczas jest to dość niebezpieczna sytuacja dla jego prawidłowego funkcjonowania, szczególnie że zmniejsza się wówczas poziom magnezu, który dla organizmu jest wręcz niezbędny. Kolejna przyczyna niedoboru magnezu to jego niska zawartość w pożywieniu, spowodowana nadmiernym nawożeniem roślin. Warto wiedzieć, że przyswajają one magnez z ziemi, a niewłaściwe nawożenie sprawia, że tego pierwiastka jest bardzo mało.

Również niebezpieczna dla zwartości magnezu w pożywieniu jest nadmierna obróbka żywności.

Warto również zdawać sobie sprawę z tego, że niektóre produkty nie tylko blokują wchłanianie magnezu, ale również sprawiają, że jest on usuwany z organizmu. Chodzi tu przede wszystkim o alkohol, duże ilości kawy, doustne środki antykoncepcyjne, środki moczopędne czy niektóre antybiotyki.

Skutki niedoboru magnezu mogą być bardzo różne, najczęściej występujące to:

  • zaburzenia czucia,
  • nadpobudliwość nerwowo-mięśniowa,
  • skurcze,
  • drgania mięśni,
  • zaburzenia pamięci i koncentracji,
  • przewlekłe zmęczenie.

W niektórych przypadkach w związku ze zbyt niskim stężeniem magnezu może pojawić się problem ze snem. W tym przypadku należy dostarczać organizmowi dziennej dawki zapotrzebowania na magnez, serwowanego zarówno w posiłku, jak i w postaci suplementów diety.

Jakie produkty zawierają najwięcej magnezu?

Zobacz również
Co zniechęca kandydatów do ogłoszenia o pracę?

W przypadku niedoboru magnezu należy stawiać nie tylko na suplementy diety, ale również na wybór produktów, w których tego pierwiastka znajduje się najwięcej. Prawdziwe bogactwo magnezu stanowi ryż, płatki owsiane, kasza gryczana, ciemne pieczywo, szpinak, natka pietruszki, ryby i owoce morza, mleko, jaja, żółte sery, orzechy oraz kakao. Sporą dawkę magnezu można znaleźć również w wysokozmineralizowanej wodzie.

Czy magnez można przedawkować?

Choć magnez jest pierwiastkiem niezwykle ważnym dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, należy mieć świadomość tego, że jego nadmiar może być równie szkodliwy co niedobór. Jeżeli stężenie magnezu w organizmie jest zbyt wysokie może dość do:

  • zawrotów głowy,
  • niedociśnienia,
  • osłabienia,
  • nudności,
  • wymiotów,
  • zmniejszenia siły mięśni.

W skrajnych przypadkach mogą pojawić się nawet trudności w oddychaniu. Bez magnezu ludzki organizm nie jest w stanie prawidłowo funkcjonować, jednak jego nadmiar również nie jest zbyt dobry. Dlatego ważna jest zbilansowana dieta oraz umiarkowania suplementacja tego pierwiastka.

Jaki suplement będzie najlepszy?

W określonych przypadkach suplementacja jest wręcz niezbędna. Wybierając suplement diety, warto zwrócić uwagę na to, czy zawarta w dawce ilość magnezu będzie pokrywała dzienne zapotrzebowanie organizmu na ten pierwiastek. Dobrym wyborem będą produkty, które poza magnezem zawierają również witaminę B6, zwiększającą jego wchłanianie.