Jakie witaminy po porodzie powinny się znaleźć w domowej apteczce?

witaminy po porodzie

Czas po urodzeniu dziecka to nowy etap w życiu kobiety. Świeżo upieczone mamy starają się zapewnić maleństwu jak najwięcej troski i czułości. Często zapominają przy tym o sobie i swoich potrzebach.

Suplementacja w okresie ciąży – czyli od czego zacząć

W czasie ciąży organizm kobiety jest skupiony na tym, by dostarczać dziecku wszystkich potrzebnych składników odżywczych. Jest to zdecydowanym priorytetem, który w perspektywie czasu może powodować niedobory w organizmie przyszłej mamy. Najczęściej występujące niedobory witamin u kobiet w ciąży to:

  • kwas foliowy – zakres stosowania wszelkich witamin w czasie ciąży zawsze warto skonsultować się lekarza. Jednakże suplementacja kwasu foliowego jest zalecana przez Polskie Towarzystwo Ginekologiczne już na etapie planowania ciąży. Ma on dość duży wpływ na prawidłowy rozwój płodu.
  • żelazo – w zdecydowanej większości przypadków lekarz prowadzący ciążę kieruje przyszłą mamę na badania. Jeśli niedobór faktycznie występuje, zaleca się zażywanie suplementów diety z żelazem lub w poważniejszych przypadkach także leków. Anemia wywołana brakiem żelaza w znaczącym stopniu osłabia organizm matki.
  • jod – braki tego pierwiastka powodują uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego płodu. Zaburza to prawidłowy rozwój mózgu. Efekty tego mogą być widoczne po urodzeniu oraz we wczesnym dzieciństwie.
  • witamina D – jest to ważny czynnik wchłaniania wapnia, które jest potrzebne do budowy kości i zębów malucha. Wpływa także na układ odpornościowy matki oraz wspiera prawidłowe funkcjonowanie tarczycy. Dieta kobiety powinna zatem być bogata w ryby, ponieważ pomagają one uzupełniać witaminę D oraz niezbędne kwasy tłuszczowe.

Sklep internetowy nutropharma.pl, oferuje szeroką gamę sprawdzonych i w pełni bezpiecznych suplementów dla kobiet w ciąży i dla matek karmiących piersią.

Ważne witaminy po porodzie

W okresie połogu rozpoczyna się kolejny nowy etap w życiu kobiety – karmienie piersią. Część kobiet po porodzie decyduje się na karmienie naturalne, ponieważ uważają, że jest to najlepszy sposób na wspieranie prawidłowego rozwoju dziecka. Jednak przebieg karmienia piersią nie zawsze jest łatwy i przyjemny dla obu stron. Zdarza się, że mamy muszą zmienić sposób żywienia dzieci na mleko modyfikowane. Niezależnie od tego, jaki pokarm spożywa dziecko, sama czynność karmienia jest dla rodziców czasem bliskości, wzajemnego poznawania się i miłości.

Jeśli mama decyduje się na karmienie piersią, jej organizm doświadcza nowych wyzwań. W okresie karmienia piersią wzrasta zapotrzebowanie na wiele witamin, więc dużo łatwiej o niedobór niż w zwykłym trybie funkcjonowania organizmu. W związku z tym kobieta karmiąca musi odżywiać się równie dobrze jak w czasie ciąży – to właśnie ten aspekt decyduje o ilości wytwarzanego mleka. W okresie laktacji mamy są tak pochłonięte pielęgnacją malucha, że często jadają nieregularnie lub nie dostarczają wystarczającej ilości niezbędnych składników. W grę wchodzą wówczas odpowiednie suplementy dla karmiących. W okresie laktacji Polskie Towarzystwo Ginekologiczne zaleca suplementy zawierające witaminę D, kwasy omega, jod, kwas foliowy, żelazo i wapń. Oznacza to, że przez cały okres ciąży i po porodzie powinno się przyjmować te same witaminy i składniki mineralne. Błędem matek karmiących jest odstawianie przyjmowanych preparatów po porodzie. Taka praktyka może doprowadzić do znacznego osłabienia organizmu. Zatem wszystkie wymienione wyżej witaminy powinny się znaleźć w domowej apteczce już na początku ciąży i towarzyszyć matkom w okresie laktacji, a nawet przez jakiś czas po jej zakończeniu. Organizm bowiem potrzebuje czasu, by odbudować rezerwy.

Lista preparatów, które powinny znaleźć się w apteczce matki karmiącej może być znacznie dłuższa – wiele zależy od indywidualnego stanu zdrowia i przebytych chorób. Temat suplementacji warto omówić ze swoim lekarzem prowadzącym, aby zadbać o prawidłowy przebieg ciąży.

Pod żadnym pozorem nie należy obawiać się dużej ilości przyjmowanych produktów – w wielu przypadkach zalecana ilość witamin i minerałów ogranicza się wyłącznie do jednej tabletki z witaminami oraz drugiej zawierającej zbiór kwasów DHA. To olbrzymia oszczędność czasu, a w wielu przypadkach także pieniędzy.