Jedzenie w nocy
W zasadzie każdemu zdarza się od czasu do czasu podjadać w nocy. W niektórych przypadkach jedzenie w nocy jest nieszkodliwe, a niekiedy wręcz pomocne. Jednak nadmierne ilości jedzenia i wybór nieodpowiednich produktów mogą przyczyniać się do problemów. Zazwyczaj pokrywamy większość naszego zapotrzebowania energetycznego w ciągu dnia w formie zróżnicowanych, dobrze skomponowanych posiłków i przekąsek. Przyczynia się to do zachowania zdrowia i dobrego samopoczucia, a także pozwala kontrolować apetyt. Kiedy jednak nie jesteśmy w stanie oprzeć się nocnemu podjadaniu należy wybierać produkty o odpowiednich walorach odżywczych takie jak produkty pełnoziarniste, owoce i warzywa.
Jedzenie w nocy
Odczuwając głód w późnych godzinach wieczornych niewielka przekąska pomoże nam zasnąć. Kiedy jesteśmy głodni w nocy Dr. Timothy Morgenthaler z Mayo Clinic – specjalista od spraw snu – poleca zjedzenie pożywnej przekąski takiej jak owsianka na odtłuszczonym mleku a odradza spożywania obfitych i ostrych posiłków mogących przyczyniać się do dyskomfortu podczas nocnego odpoczynku. Jedząc nocą należy wystrzegać się produktów mając znaczy udział płynów takich jak zupy, koktajle na bazie mleka aby nie przerywać snu na częste załatwianie potrzeb fizjologicznych. Produkty i napoje zawierające kofeinę takie jak czekolada, kawa, napoje energetyzjące i produkty spożywcze o znacznej zawartości kalorii mogą powodować kłopoty z zaśnięciem i prowadzić do rozdrażnienia w ciągu dnia.
Jedzenie w nocy a masa ciała
Wbrew powszechnej opinii jedzenie późno w nocy nie wpływa bezpośrednio na przyrost masy ciała. Jednak spożywanie określonych produktów nocą może prowadzić do problemów z wagą. Często zdarza się, że niektóre osoby sięgają po niewłaściwe produkty takie jak chipsy czy desery lodowe, które niosą za sobą pokaźne ilości kalorii a niewiele składników odżywczych. Trudno jest także takim osobom panować nad wielkością porcji wyżej wymienionych produktów przez co przekraczają znacząco dzienny limit kalorii, co prowadzi do otyłości. O ile następnego dnia taka osoba jest w stanie ograniczyć podaż kalorii, aby skompensować ich nadmiar spożyty nocą, podwyższa to prawdopodobieństwo ponownego objadania się w następnej nocy. To zaś tworzy błędne koło mogące w szybkim tempie prowadzić do otyłości.
Spożywanie bogatych w kalorie produktów późno w nocy może poprawić samopoczucie osób z niedowagą wywołaną stanem chorobowym, będących rekonwalescentami lub tych z obniżonym łaknieniem. Osoby borykające się z powyższymi przypadłościami powinny wybierać produkty o wysokiej gęstości ożywczej takie jak orzechy, sery, awokado a unikać żywności przetworzonej.
Zgaga i kwaśny refluks
Kwaśny refluks spowodowany jest nieprawidłową perystaltyką żołądka i zarzucaniem kwaśnej treści do przełyku po jedzeniu. Zjawisku temu często towarzyszy zgaga i palące uczucie w środkowej części klatki piersiowej. Te nieprzyjemne doznania występujące sporadycznie nie są powodem do niepokoju jednak pojawiające się regularnie mogą powodować chroniczne zaburzenie pracy przewodu pokarmowego – refluks.
Przyjmowane pozycji leżącej po jedzeniu może zaostrzać objawy refluksu. Przejadanie się, spożywanie tłustych lub kwaśnych jak przetwory z pomidorów może również potęgować nieprzyjemne dolegliwości.
Dietetycy.org.pl » Dietetyka » Odchudzanie » Jedzenie w nocy
Redaktor naczelna portalu Dietetycy.org.pl. Doświadczony wykładowca akademicki i szkoleniowiec. Autor licznych artykułów w prasie branżowej oraz naukowej. Udziela wypowiedzi eksperckich w mediach. redakcja@dietetycy.org.pl