Jestem jabłkiem czy gruszką? Wskaźnik WHR.

Avatar photo
jabłko gruszka

Jeśli kiedyś zastanawialiście się jakiego typu budowę posiadacie – to szybką i łatwą odpowiedź przynieść może zmierzenie swojego wskaźnika WHR, który w kilka chwil odpowie Wam czy Wasza figura to tak zwane „jabłko” czy „gruszka„. WHR jest przydatne w ocenie typu otyłości, ale także interpretuje się go jako stopień atrakcyjności figury a także pozwala domniemywać o stanie zdrowia danej osoby i potencjalnych zagrożeń.

Sprawdzenie do której grupy się należy jest bardzo łatwe i zajmuje kilka minut. Jedyne co jest potrzebne to taśma miernicza i kalkulator. W celu zmierzenia wskaźnika WHR badamy szerokość w talii i biodrach. Zapisujemy na kartce i podstawiamy do następującego wzoru:

WHR = obwód talii / obwód bioder

Stosunek tych wartości wskaże nam WHR (waist-hips ratio). W zależności od płci należeć można do dwóch grup:

TypKobietaMężczyzna
Gynoidalna (gruszka)< 0,8< 1,0
Androidalna (jabłko)> 0,8> 1,0

Uważa się, że szczególnie w przypadku kobiet wskaźnik WHR przekłada się na atrakcyjność fizyczną – szczególnie wysoka atrakcyjność to taka o WHR w okolicach 0,7 bądź trochę niższą. Oczywiście wszystko to zależy od kultury, ponieważ taki wskaźnik jest uważany za atrakcyjny dla kultury europejskiej. Odpowiednio wyższy będzie atrakcyjny dla kultur azjatyckich, a latynosi bardziej cenić będą jeszcze niższy wskaźnik WHR u kobiet.

Jeśli dodatkowo nasz wskaźnik BMI przekracza 25, to powyższe wartości wskażą odpowiedni typ otyłości. Gynoidalny (gruszka) to otyłość dolnych partii ciała i może powodować szczególnie problemy z żylakami oraz nogami. W przypadku otyłości androidalnej (jabłko) zagrożeniami może być cukrzyca, choroby serca i miażdżyca.