Według nowych badań opublikowanych w „The Journal of Nutrition” kobiety, które piją dwie lub trzy filiżanki kawy dziennie, mają niższą zawartość całkowitej tkanki tłuszczowej w organizmie, a także tkanki tłuszczowej trzewnej, niż te, które piją mniej kawy.
Kawa i jej właściwości zdrowotne:
Kawa jest konsumowana na całym świecie, a jej globalna konsumpcja sięga million 7 milionów ton rocznie. Duża ilość i częstotliwość konsumpcji wymaga podjęcia działań w celu dokładnego zrozumienia wpływu konsumpcji kawy na zdrowie.
Ponieważ w kawie znajduje się ponad 1000 bioaktywnych związków, takich jak kofeina, kwasy chlorogenowe i diterpeny, potencjalne skutki zdrowotne kawy są omawiane od lat. Najnowsze badania wskazują, że umiarkowane spożycie kawy, zdefiniowane jako 3-4 filiżanki/dzień, powoduje znaczne zmniejszenie ryzyka występowania cukrzycy typu 2, chorób sercowo-naczyniowych i ogólne przedwczesnego zgonu.
Metody i charakterystyka badania:
Badacze przeanalizowali dane z Narodowego Badania Zdrowia i Żywienia, przeprowadzonego przez Centers for Disease Control and Prevention w Stanach Zjednoczonych, a także przyjrzeli się zależnościom między ilością wypijanej kawy dziennie, a procentem całkowitej tkanki tłuszczowej oraz w tkanki tłuszczowej trzewnej.
Częstotliwość spożywania kawy oceniono w 10 kategoriach, od 0 do ≥6 filiżanek/d, a następnie podzielono na 6 grup (brak spożywania kawy, 0 do <0,25 filiżanki/d, 0,25 do <1 filiżanki/d, 1 filiżanka/d, 2 –3 filiżanki/d, ≥4 filiżanki/d). Jedną filiżankę określono jako ∼ 236,59 ml napoju. Zarówno konsumpcja kawy z kofeiną, jak i bezkofeinowa zostały uwzględnione w tej analizie. Zawartość tkanki tłuszczowej w organizmie zbadano za pomocą skanów DXA (Dual-energy X-ray absorptiometry).
Zgłoszone przez siebie cechy socjodemograficzne obejmowały wiek, płeć, pochodzenie etniczne, roczny dochód gospodarstwa domowego oraz poziom wykształcenia.
Charakterystyka stylu życia obejmowała aktywność fizyczną w czasie wolnym, ilość godzin spędzonych na oglądaniu telewizji na dobę lub na korzystaniu z komputera, zamiar utraty/kontroli masy ciała oraz palenie tytoniu. Rozważono pięć powszechnych chorób przewlekłych związanych z nadmierną nadmierną masą ciała: nadciśnienie tętnicze, hipercholesterolemia, choroba zwyrodnieniowa stawów, choroba sercowo-naczyniowa i cukrzyca typu 2.
Wyniki:
Okazało się, że kobiety w wieku 20-44 lata, które piły dwie lub trzy filiżanki kawy dziennie, miały najniższe poziomy tkanki tłuszczowej, o 3,4% niższe niż osoby, które nie piły kawy, a wśród kobiet w wieku 45-69 lat – o 4,1% niższe.
Ogólnie średni odsetek tkanki tłuszczowej był niższy o 2,8% wśród kobiet w każdym wieku, które piły dwie lub trzy filiżanki kawy dziennie. Ustalenia były spójne, niezależnie od tego, czy spożywana kawa była kofeinowa czy bezkofeinowa oraz wśród osób palących/niepalących lub chorujących na schorzenia przewlekłe w porównaniu z osobami zdrowymi.
U mężczyzn związek był mniej wyraźny, chociaż mężczyźni w wieku 20–44 lata, którzy pili dwie lub trzy filiżanki dziennie, mieli o 1,3% mniej tkanki tłuszczowej ogółem i 1,8% mniej tkanki tłuszczowej trzewnej niż ci, którzy nie spożywali kawy.
Wnioski:
Badania sugerują, że w kawie mogą znajdować się związki bioaktywne inne niż kofeina, które regulują masę ciała i które mogą być potencjalnie stosowane jako związki prewencyjne dla nadmiernej masy ciała. Ważne jest interpretowanie wyników tego badania w świetle jego ograniczeń.
Źródło: Lee Smith, Lin Yang, Shengxu Li, Shahrokh F Shariat, Thomas Waldhoer, Tianlin Xu, Yunan Han, Mohammad Abufaraj, Qinran Liu, Chao Cao. Regular Coffee Consumption Is Associated with Lower Regional Adiposity Measured by DXA among US Women. The Journal of Nutrition, 2020;
Magister dietetyki. Dietetyk, edukator i copywriter. Absolwentka WSR w Warszawie oraz UM w Białymstoku. Prowadzi autorską stronę "DietoŚwiat". Udziela wypowiedzi eksperckich. Kontakt mailowy: mwilkowska@dietoswiat.pl