Kiedy cierpisz na zaburzenia odżywiania – Katarzyna Gaber, Bogna Kuk [Recenzja]

Avatar photo

Kiedy cierpisz na zaburzenia odżywiania to krótki, esencjonalny, a jednocześnie niezwykle przydatny w pracy z pacjentem poradnik. Publikacja została wydana w 2022 roku nakładem wydawnictwa PZWL. Autorki poruszyły  niezwykle delikatne zagadnienia związane z szerokim spektrum zaburzeń odżywiania. Lektura tej książki jest elementem niemal obowiązkowym dla młodych adeptów dietetyki. Osoby, których doświadczenie w pracy z pacjentem jest niewielkie, szczególnie w konfrontacji z trudnym przypadkiem, mogą być zaskoczone przebiegiem wywiadu. Nowicjusze, mimo dobrych intencji, mogą też prowadzić rozmowę z pacjentem w niewłaściwy sposób, a w ten sposób pogłębiać problem podopiecznego.

Tytuł: Kiedy cierpisz na zaburzenia odżywiania
Autorzy: Katarzyna Gaber, Bogna Kuk
Wydawnictwo: PZWL Wydawnictwo Lekarskie
Rok wydania: 2022
Ilość stron: 126

O książce

Autorki zebrały liczne podpowiedzi, przykłady i schematy rozwiązań  w konfrontacji z trudnym przypadkiem pacjenta, cierpiącego na przykład na anoreksję, bulimię, pregoreksję lub alkoreksję.

Katarzyna Gaber i Bogna Kuk spisały najczęstsze stereotypy dotyczące osób z zaburzeniami odżywiania. Rozwiały powszechne wątpliwości dotyczące tego jakoby:

  • jedzenie było lekiem zapewniającym wyzdrowienie osobom z anoreksją,
  • anoreksja dotyczyła wyłączeni kobiet
  • z zaburzeń odżywiania można było wyjść samemu
  • anorektycy nie odczuwali głodu
  • osoby z anoreksją były skrajnie wychudzone, a osiągnięcie prawidłowej masy ciała było równoznaczne z wyzdrowieniem.

Osoby dociekliwe dowiedzą się z tej publikacji także o tym, co wpływa na rozwój zaburzeń odżywiania. Czy mają one podłoże genetyczne, czy raczej są związane z cechami osobowości? Czytelnicy znajdą odpowiedź czy na ich rozwój wpływają emocje, perfekcjonizm i doświadczenia życiowe. Dowiedzą się, jaka jest rola rodziny, kultury i społeczeństwa oraz potrzeby samokontroli w rozwoju i przebiegu tych chorób.

Nieoczywisty problem zaburzeń odżywiania

W toku studiów dość pobieżnie omawiane są zagadnienia dotyczące procesu zmiany, jaki musi nastąpić u osoby cierpiącej na zaburzenia odżywiania. W książce Katarzyny Gaber i Bogny Kuk znajdziemy wiele przykładów z perspektywy osobistych doświadczeń pacjentów, zebranych w formie cytatów. Niektóre przedstawione w opracowaniu wypowiedzi chorych są zaskakujące, poruszające, wzruszające a niektóre wręcz mogą szokować. Tym bardziej czytelnik powinien poznać punkt widzenia pacjenta, by mógł dobrać odpowiednie narzędzia pracy. Książka porusza obszerny aspekt psychodietetyczny, poparty wywiadami z czynnymi zawodowo dietetykami, zajmującymi się tą dziedziną.

Podsumowanie

Z uwagi na duży stopień skomplikowania i złożoność terapii pacjentów z zaburzeniami odżywiania, konieczne są wyczucie, empatia a przede wszystkim duża wiedza ze strony dietetyka. Książka „Kiedy cierpisz na zaburzenia odżywiania” będzie pomocnym narzędziem w pracy z tymi osobami. Dzięki zebranym w niej przykładom, wywiadom oraz wskazówkom dietetyk zaktualizuje swoją wiedzę na temat postępowania terapeutycznego z pacjentem z zaburzeniami odżywiania.

Zobacz również
rajskie jabłka

Książka warta polecenia z uwagi na wysoki aspekt merytoryczny, przystępny język oraz bezpośrednie przykłady wypowiedzi pacjentów, borykających się z poszczególnymi przypadłościami.

(patronat medialny dietetycy.org.pl)