Kompulsywne objadanie się – 5 skutecznych taktyk

Avatar photo
kompulsywne objadanie się

Jak przezwyciężyć kompulsywne objadanie się?

Sięgamy po jedzenie nie zawsze wtedy kiedy jesteśmy głodni, często bywa że robimy to pod wpływem emocji takich jak radość, przygnębienie, stres czy nuda. Bywa, że ulegamy tym stanom coraz częściej a to prowadzi do wzrostu masy ciała.

5 skutecznych taktyk

Proponujemy 5 taktyk do przejęcia ponownej kontroli nad tym niezdrowym zwyczajem.  

#1: Rozpoznać głód

Czy przyłapujesz się na wszechogarniającej potrzebie żucia, gryzienia i chrupania nawet gdy nie jesteś naprawdę głodny? Możliwe że jesteś znudzony albo zestresowany – taki rodzaj pojadania wykształca się przez wiele lat i niestety zabiera wiele czasu aby się od niego odzwyczaić. Kiedy znów najdzie cię ochota na przekopywanie zapasów zadaj sobie pytanie – czego tak naprawdę potrzeba?

#2: Prowadź dzienniczek żywieniowy

Wiele osób wracając zmęczonym z  pracy układa się na kanapie przed telewizorem i zostaje w tej pozycji do późna w nocy. Krótko po ulokowaniu się w wygodnej pozycji nachodzą pokusy w postaci przepastnej torebki chipsów, tabliczki czekolady czy kubełka lodów. Prowadząc dokładne zapiski nie będziemy narażeni na kompulsywne objadanie się, a co za tym idzie na niespodziewany wzrost kaloryczności naszej diety. Grzeszki zostaną  zdemaskowane a sylwetka nie ucierpi. Warto prowadzić takie zapiski regularnie przez kilka tygodni rozszerzając je o indywidualną dziesięciostopniową  skalę głodu gdzie 10 oznacza bardzo duży głód. Takie zapiski dadzą jeszcze lepszy obraz tego kiedy naprawdę jesteśmy głodni a kiedy tylko mamy ochotę coś przekąsić.

#3: Zajmij się czymś

Często wykorzystujemy jedzenie jako ukojenie nerwów po rodzinnej sprzeczce albo niemiłej rozmowie z przełożonym. Podobne odczucie sięgnięcia po przysmak może wyzwolić osiągnięcie jakiegoś sukcesu – aby dodatkowo się wynagrodzić sprawiamy sobie słodką przyjemność. Starajmy się ograniczać takie zachowanie i sięgajmy po inną formę nagrody. Dobrym pomysłem na odreagowanie stresowych sytuacji jest wzięcie ciepłej kąpieli, rozmowa z zaprzyjaźnioną osobą, czytanie kolorowych pism czy robótki na drutach.

Zobacz również
choroba genetyczna

#4: Wyśpij się

Zbyt mała ilość snu powoduje wzrost poziomu kortyzolu – hormonu który produkowany jest przy sytuacjach stresu lub lęku. Przy rozchwianiu emocjonalnym kompulywne objadanie się jest prawie nieuniknione.  Badanie opublikowane w  International Journal of Obesity podaje, że ludzie, którzy spali między 6 a 8 godzin na dobę mieli znacznie bardziej obniżony poziom stresu i częściej osiągali wyznaczony cel w odchudzaniu niż osoby śpiące krócej. Dlatego by poprawić samopoczucie wyłącz telewizor i pozostałe sprzęty elektroniczne aby spokojnie móc wypocząć w ciągu nocy.

#5: Regularny wysiłek fizyczny

Badania z 2012 roku opublikowane w magazynie Appetite wskazują, że osoby które regularnie prowadziły aktywność fizyczną wliczając nawet 15 minutowy spacer podczas przerwy w pracy jadły mniej czekolady niż osoby nie podejmujące żadnego wysiłku ruchowego. Regularny umiarkowany wysiłek fizyczny pomaga obniżyć poziom stresu oraz utrzymać prawidłową sylwetkę.