Kreatyna według AIS (Australian Sport Commission)
Kreatyna dzięki swoim właściwościom oraz funkcjom metabolicznym należy do bardzo często stosowanych suplementów żywieniowych w sporcie wyczynowym, szczególnie w dyscyplinach sportu o przewadze anaerobowych przemian metabolicznych. Australian Sport Commission (AIS) umieściło kreatynę w pierwszej grupie (Grupa A) suplementów o naukowo udowodnionym zastosowaniu.
Badania potwierdzają także zastosowanie kreatyny w praktyce klinicznej, u pacjentów z chorobami serca i naczyń, urazami ortopedycznymi i dolegliwościami nerwowo-mięśniowymi.
Kreatyna spełnia szereg istotnych funkcji metabolicznych:
- Wytwarza i przenosi adenozynotrójfosforan (ATP) – główną cząstkę odpowiedzialną za produkcję energii,
- Wspomaga przyrost siły oraz zwiększa masę mięśniową (działanie anaboliczne),
- Przyspiesza regenerację organizmu poprzez utrzymanie dodatniego bilansu azotowego oraz ograniczenie degradacji białek (działanie antykataboliczne),
- Spełnia rolę bufora komórkowego. Skuteczność działania kreatyny można osiągnąć poprzez:
– picie dużych ilości wody: 2 – 2,5 l dziennie,
– zmniejszenie spożycia tłuszczy, gdyż tłuszcz w pożywieniu utrudnia wchłanianie kreatyny,
– przyjmowanie odpowiedniej dawki magnezu i lecytyny, które są podstawowym źródłem organicznego fosforu,
– spożywanie kreatyny na czczo.
Dietetycy.org.pl » Dietetyka » Dietetyka Sportowa » Kreatyna według AIS (Australian Sport Commission)
Jestem absolwentem studiów o kierunku dietetyka. Od 15 lat czynnie uprawiam piłkę nożną oraz jestem trenerem dzieci i młodzieży w tej dyscyplinie. Jako dietetyk pracuję w akademii piłkarskiej gdzie zajmuję się edukacją zdrowotną rodziców i zawodników, kreowaniem zdolności wysiłkowych przez trening oraz prawidłowe odżywianie oraz dietoterapią. Stale pragnę się rozwijać, uczestniczę w kursach i konferencjach. Poświęcam każdą wolną chwilę na edukację dietetyczną, medyczną, psychologiczną oraz sportową.