Lawenda w kuchni

Avatar photo
lawenda

Lawenda zazwyczaj kojarzy się większości osób z pięknymi zapachami, olejkami eterycznymi, niektórym zaś z zielarstwem. Choć może się wydawać, że bladoliliowa lawenda na tym kończy swoje zalety – to nieprawda! Zapraszamy do krótkiego wprowadzenia po tym, do czego może się przydać lawenda podczas kulinarnych eksperymentów.

Lawenda w kuchni

Może służyć jako wspaniały dodatek do większości dań, jakie przyrządzamy każdego dnia, dodając im odpowiedniego aromatu a także jako świetna dekoracja.

Świeżą lawendę dodaje się zarówno do sałatek, deserów i wybranych potraw mięsnych – można także eksperymentować na własną rękę. Również lawenda suszona może świetnie wzbogacić smak i aromat potraw. Roślinę dodaje się także do napojów – koktajli i herbat zarówno zwykłych jak i mrożonych.

Czasem również suszona lawenda wzbogaca wizualnie i smakowo różnego rodzaju słodkie ciasteczka i inne przysmaki.

Jak wybrać odpowiednią lawendę?

Lawenda jest bardzo popularna w Europie Południowej, ponieważ jej krzew uwielbia nasłonecznione miejsca. Dla potrzeb kulinarnych najlepsza będzie lawenda z własnej uprawy, można również kupić w sklepie lawendę suszoną. Tę drugą należy przechowywać w szczelnym pojemniku, żeby nie utraciła swoich właściwości.

Posiada charakterystyczne bladoliliowe, piękne kwiaty. Zarówno kwiaty jak i liście można stosować z powodzeniem w kuchni.

Zobacz również

Lawenda a zdrowie

Sama lawenda jest jednym z najpopularniejszych środków w ziołolecznictwie. Ceni się ją za jej pozytywny wpływ w przypadku wszelkich nerwic i stresu. Możliwe, że najważniejszy jest tutaj jej piękny, kojący zapach, który pomaga się zrelaksować. Nic dziwnego, że lawenda często wykorzystywana jest w kosmetyce jako naturalny aromat. Dodatkowo wskazuje się na to, że może być pomocna przy bólach głowy i bezsenności. Niektórzy stosują napary z lawendy na przeziębienie.

Jak uprawiać lawendę?

Chociaż wywodzi się z krajów południowych i preferuje ciepły, suchy klimat, to można ją z powodzeniem uprawiać także w Polsce, ponieważ jest również dość odporna na mrozy. Jest to tym bardziej dobry pomysł, że jej piękne kwiaty wzbogacą wizualnie ogród. Wysiewa się ją wiosną – najlepiej w miejscach dobrze nasłonecznionych. Dobrym pomysłem jest wysianie jej w doniczki i postawienie na dobrze nasłonecznionym balkonie.

Przede wszystkim zachęcamy do eksperymentowania w kuchni z lawendą!