Lukrecja – interakcje z lekami – wyniki badań

Avatar photo
korzeń lukrecji

Przyjmowanie ekstraktu z lukrecji podczas leczenia objawów menopauzalnych, szczególnie uderzeń gorąca, jest coraz bardziej popularne. Naukowcy ostrzegają jednak o zagrożeniu dla zdrowia, wynikającym z interakcji między lukrecją a przyjmowanymi lekami. Wnioski te zostały zaprezentowane na  254. National Meeting & Exposition of the American Chemical Society.

Właściwości lecznicze lukrecji a jej niebezpieczeństwo w interakcji z lekami

Amerykańska Agencja Żywności i Leków (ang.  Food and Drug Administration) zaleca, aby jednorazowo nie spożywać lukrecji w dużych ilościach i ostrzega, że ​​nadmierna konsumpcja może prowadzić do nieregularnego rytmu serca i zmęczenia mięśni.

Wyniki badania:

Naukowcy przeanalizowali w jaki sposób trzy rodzaje lukrecji – dwa gatunki z Ameryki Północnej, Glycyrrhiza uralensis (Lukrecja chińska) i Glycyrrhiza inflata oraz gatunek europejski o nazwie Glycyrrhiza gabra (Lukrecja gładka) – wpływają na enzymy wątrobowe, biorące udział w metabolizmie leków. Odkryli, że wszystkie trzy gatunki hamują kilka z tych enzymów. Odkryto, że działanie na niektóre enzymy wykazywały jedynie G. uralensis i G. inflata. Dlatego też naukowcy twierdzą, że G. uralensis i G. inflata częściej kolidują z metabolizmem leków w porównaniu z G. glabra.

Konsumenci mieliby trudności z wykorzystaniem tych informacji, ponieważ większość producentów suplementów nie wymienia na etykietach gatunków lukrecji, które zawiera produkt. Naukowcy planują wykorzystać tę wiedzę do opracowania własnej terapii na bazie lukrecji, która byłaby bezpieczna i skuteczna u kobiet doświadczających objawów menopauzalnych, takie jak uderzenia gorąca. W przyszłym roku zamierzają rozpocząć badania kliniczne nad opracowaniem suplementów opartych na Glycyrrhiza glabra.

Źródło: https://www.sciencedaily.com/releases/2017/08/170821085705.htm