Nadwaga – kiedy wybrać się do lekarza, a kiedy do dietetyka?

Nadmierna masa ciała to problem nie tylko estetyczny. Może wpływać na funkcjonowanie całego organizmu i zwiększać ryzyko rozwoju wielu chorób. Dlatego warto podjąć walkę o szczuplejszą sylwetkę i zdrowie. Sprawdź, gdzie zgłosić się po pomoc!

Nagromadzenie tkanki tłuszczowej prowadzi do różnych zaburzeń w codziennym funkcjonowaniu organizmu. Dlatego odpowiednie postępowanie dietetyczne i szczegółową diagnostykę trzeba przeprowadzić jak najszybciej. Do jakiego specjalisty się udać, aby zrzucić zbędne kilogramy i sprawdzić stan swojego zdrowia?

Skierowania i recepty online – w jaki sposób można je uzyskać?

Wiele wizyt u lekarza może być zastąpionych poprzez rozmowę telefoniczną lub czat. W taki sposób lekarz może wystawić receptę online lub wypisać skierowanie na specjalistyczne badania. Z tej możliwości mogą skorzystać także osoby z nadwagą i otyłością, które chcą skonsultować się z lekarzem.

Warto to zrobić – nadwadze mogą towarzyszyć zaburzenia hormonalne. Zwiększona masa ciała czasami wiąże się np. z chorobami tarczycy, insulinoopornością, czy zespołem policystycznych jajników. Osoby o nadmiernej masie ciała często zmagają się także z hipercholesterolemią, zaburzeniami lipidowymi, czy nadciśnieniem. W pierwszej kolejności najlepiej wybrać lekarza internistę, który spojrzy na problem całościowo i zleci dodatkowe badania lub konsultacje z endokrynologiem, diabetologiem, kardiologiem czy ginekologiem.

Czy dietetyk online naprawdę pomoże schudnąć?

Specjalistą, z którym warto się skonsultować i jest także dietetyk online. Nadwaga najczęściej ma swoje podłoże w błędach żywieniowych, które prowadzą do nadmiernej kaloryczności diety. Dietetyk pomoże znaleźć i wyeliminować z jadłospisu takie nieprawidłowości. Zaproponuje też nowy sposób odżywiania, który będzie lepiej odpowiadał na potrzeby organizmu.

Indywidualnie dopasowany plan żywieniowy, który uwzględnia nie tylko efektywną redukcję masy ciała, ale także preferencje i możliwości pacjenta, jest zwykle najskuteczniejszy. Należy jednak pamiętać, że sukces odchudzania zależy od indywidualnej pracy pacjenta, stosowania się do zaleceń oraz utrzymywania wysokiej motywacji.

BMI. Czym jest i jak je obliczyć?

Czy aby schudnąć, zawsze potrzebne są leki?

Wielu pacjentów jest przekonanych, że nie będą mogli schudnąć bez specjalnych leków. Jednak skuteczność takich preparatów może być bardzo różna. Obecnie na rynku dostępnych jest kilka substancji, które mogą przyspieszać utratę masy ciała, jednak ich stosowanie wymaga posiadania recepty i dodatkowych wskazań, jak np. potwierdzona cukrzyca typu drugiego. Należy też pamiętać, że przyjmowanie takich leków nie jest całkowicie obojętne

dla zdrowia i może wiązać się z ryzykiem wystąpienia różnych działań niepożądanych. Dlatego musi odbywać się pod kontrolą lekarza. Zdrowe odchudzanie powinno opierać się na racjonalnej, dopasowanej do stanu zdrowia diecie, a także regularnej aktywności fizycznej dostosowanej do kondycji pacjenta.