Najczęstsze błędy w przygotowaniu jajecznicy

Avatar photo
jajecznica

Myśleliście że o tym najprostszym daniu wiecie już wszystko? Wydawałoby się, że to danie jest  tak proste, że nawet nieobyty z kuchnią facet nie może go zepsuć, jednak to nie do końca prawda.

Jak prawidłowo przygotować jajecznicę?

Najczęstsze błędy w przygotowaniu jajecznicy

Czy dodajesz do jajecznicy wody, mleka lub śmietany w nadziei, aby jajecznica była miękka i puszysta? Zarzuć ten proceder jak najszybciej jeśli chcesz przyrządzić naprawdę dobre danie a nie mazistą gumowatą jajeczną masę. Dodatek płynu sprawi, że jajecznica stanie się twarda a płyn przy kontakcie z patelnią oddzieli się od jajek, tworząc coś w rodzaju nieapetycznej zupy.

Mieszanie jajek przed wlaniem ich na patelnię. Zabieg ten również ma na celu poprawę puszystości dania ale czy i rzeczywiście działa? Zwykłe rozmącenie jajek widelcem na talerzu nie wystarczy, co najwyżej przyczyni się do zmieszania żółtka i białka. Dla nadania lekkości i puszystości jajecznicy należy użyć trzepaczki (co najmniej przez minutę). Dzięki niej odpowiednio napowietrzymy masę jajeczną. W ten sposób uzyskamy pożądaną strukturę dania.

Masz już wspaniale napowietrzoną masę jajeczną, kusi cię, żeby ją posolić? Nie rób tego – sól ma właściwości higroskopijne dzięki czemu z puszystej masy otrzymasz to samo, co po dolaniu płynu do jajek – jeśli chcesz doprawić jajecznicę – zrób to pod koniec obróbki termicznej.

Zobacz również
shigella

Chcesz dodać do jajecznicy warzywa? Świetny pomysł ale czy wiesz jakie i kiedy je dodać? Nie rób jajecznicy z dodatkiem tych surowych – zawierają dużo wody, przy kontakcie z patelnią puszczą jej jeszcze więcej – a jajecznica stanie się taka jak po dodaniu wody czy mleka. Warzywa najpierw blanszuj i starannie osusz, wstępnie je podsmaż lub użyj tych gotowanych na parze (możesz wykorzystać te z wczorajszego obiadu)  jajecznica znacznie zyska na jakości.

Ważna wielkość patelni

Jeśli przygotowujesz poranną jajecznicę dla jednej lub dwóch osób, wybierz małą patelnię. Użycie dużej wymaga większego zużycia tłuszczu, znacznie wolniej się rozgrzewa a w dodatku jajka rozlewają się po niej cieńszą warstwą, co sprzyja przesmażeniu lub jej przypaleniu. Ważne są też temperatura i czas przyrządzania. Im wyższa temperatura, tym szybciej zmienia się struktura białka, smażenie jajecznicy przez 45 sekund na bardzo gorącej patelni sprzyja przypaleniu i twardej konsystencji – aby przygotować idealną jajecznicę smaż ją na wolnym ogniu około 5 minut. Otrzymasz pyszne, kremowe, sycące danie.