Otyłość może mieć wpływ na przenoszenie chorób zakaźnych

Avatar photo
wirusy bakterie

Otyłość uważana jest za jeden z głównych problemów zdrowotnych XXI wieku, a jej częstość występowania gwałtownie wzrasta. Niestety, nie jest to tylko sprawa estetyki. Nie od dziś wiadomo, że nadmiar kilogramów stanowi źródło wielu chorób i nieprawidłowości w funkcjonowaniu organizmu.  Dane naukowe dostarczane na przestrzeni ostatních lat wykazały między innymi, że osoby ze znaczną nadwagą cierpią na częstsze powikłania z powodu przebytej grypy a także poddawane są dłuższej hospitalizacji 1  Co więcej, najnowsze badania naukowe opublikowane na łamach czasopisma The Journal of Infectious Diseases, wykazały istotny związek zwiększonej masy ciała ze sposobem i długotrwałością przenoszenia wirusa grypy 2.

Wyniki badania

Odkrycie sugeruje, że dorosłe, otyłe osoby mogą być zakażone wirusem grypy znacznie dłużej niż osoby z prawidłową masą ciała, zwiększając tym samym możliwość rozprzestrzeniania się wirusa.

Jak stwierdził autor badania, Dr Aubree Gordon, MPH, z  University of Michigan School of Public Health – uzyskane obserwacje są pionierskie i mogą wskazywać na istotny wpływ nadwagi na zakaźność choroby.

O badaniu

Naukowcy poddali analizie około 1800 osób w 320 domach w Nikaragui (państwo w Ameryce Środkowej położone między Hondurasem na północy, a Kostaryką na południu) i badali wpływ otyłości na czas wydalania wirusa w ciągu trzech sezonów grypy w okresie od 2015 do 2017 roku. Zaobserwowano, że osoby otyłe z objawami grypy i chorobą potwierdzoną laboratoryjnie, pozbywały się wirusa grypy o 42 % dłużej w porównaniu do osób chorych, z prawidłową masą ciała.

Co ciekawe, wśród osób otyłych zakażonych grypą, u których objawy choroby były nieznaczne, różnica była jeszcze większa.  Osoby te, pozbywały się wirusa grypy o 104 % dłużej aniżeli osoby z prawidłową masą ciała.

Czas usuwania wirusa określony został na podstawie materiału pobranego z nosa oraz krtani osób chorych. Analiza dostarczała informacji na temat obecności wirusowego RNA, nie oceniała jednak jego stopnia zjadliwości. Badanie, które podejmowane jest obecnie przez naukowców, ma na celu dostarczenie kluczowej informacji – czy wirus grypy, który znacznie dłużej przebywa w organizmie osoby otyłej, jest rzeczywiście zakaźny i może się rozprzestrzeniać.

Należy dodać, że obserwowane różnice w tempie usuwania wirusa, ograniczone były do grypy typu A, jednego z dwóch rodzajów wirusów grypy, które mogą powodować epidemie u ludzi.

Badacze nie znaleźli związku z otyłością i czasem trwania wirusa grypy typu B, który to zwykle powoduje lżejszą postać choroby u dorosłych. Ponadto, jak wykazały badania z udziałem dzieci – otyłość wydaje się mieć wpływ na czas trwania infekcji jedynie w przypadku osób dorosłych.  

Podsumowanie

Opublikowane przez naukowców badania rzucają nowe światło na zrozumienie mechanizmów odpowiedzianych za rozprzestrzenianie się chorób zakaźnych i podkreślają po raz kolejny negatywne skutki narastającej w świecie otyłości. W związku z tym, jeszcze ważniejsze wydaje się opracowanie skutecznych strategii zapobiegania i kontroli grypy, szczególnie w populacji osób z nadwagą i otyłością. Będzie to jednak bez wątpienia nie lada wyzwanie ze względu na słabe odpowiedzi na  szczepienia w tej grupie ludzi. 

Źródła:

1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5155645/

2. Hannah E Maier, Roger Lopez, Nery Sanchez, Sophia Ng, Lionel Gresh, Sergio Ojeda, Raquel Burger-Calderon, Guillermina Kuan, Eva Harris, Angel Balmaseda, Aubree Gordon. Obesity Increases the Duration of Influenza A Virus Shedding in AdultsThe Journal of Infectious Diseases, 2018; DOI: 1093/infdis/jiy370