Pandemia COVID-19 zaostrzy problem otyłości wśród dzieci

Avatar photo

Naukowcy zajmujący się zdrowiem publicznym przewidują, że zamknięcie szkół z powodu pandemii COVID-19 zaostrzy epidemię otyłości wśród dzieci w Stanach Zjednoczonych. Artykuł pojawił się w czasopiśmie „Obesity”.

Jak duży jest problem otyłości wśród dzieci i młodzieży?

Problem nadmiernej masy ciała występuje już u małych dzieci. Z opublikowanych w 2019 r. badań wynika, że 124 miliony dzieci i nastolatków na całym świecie ma problem z otyłością (link). Światowa Organizacja Zdrowia bije na alarm, że w przypadku, gdy obecne trendy utrzymają się, do 2025 roku na świecie będzie ok. 70 mln dzieci do 5 roku życia z nadmierną masą ciała. Szacuje się również, że do 2025 r. będzie 177 milionów 5 – 17-latków z nadwagą oraz 91 milionów z otyłością. W Polsce problem nadwagi i otyłości dotyczy około 10% małych dzieci, 30% dzieci w wieku wczesnoszkolnym i niemal 22% młodzieży do 15 roku życia.

Mniej szkoły, więcej kilogramów

Chociaż wiele mówi się o wadliwym odżywieniu w szkołach oraz niskiej aktywności fizycznej wśród dzieci, dane pokazują, że dzieci i młodzież doświadczają nadmiernego przyrostu masy ciała przede wszystkim w miesiącach letnich, kiedy nie uczą się i nie uczęszczają do szkoły.  

nauka z domu
Jozef Polc / 123RF

Trwa czas gromadzenia zapasów w gospodarstwach domowych, niestety wśród nich przeważa żywność wysokoprzetworzona, często wysokokaloryczna. Z kolei jeśli chodzi o aktywność fizyczną, to izolacja społeczna i robienie zakupów głównie online zmniejszają możliwości ćwiczeń, szczególnie dla dzieci w obszarach miejskich, mieszkających w małych mieszkaniach.

Oczekuje się, że czas spędzany przed ekranem telewizora lub komputera będzie wydłużać się; dostępne dane pokazują, że spędzanie czasu na grach wideo już jest coraz bardziej popularne. Czas spędzony przed ekranem telewizora lub komputera jest związany z nadwagą/ otyłością w dzieciństwie, ponieważ wiąże się z niską aktywnością fizyczną i wzmożonym podjadaniem.  

Jak zapobiegać otyłości u dzieci podczas pandemii?

Autorzy przedstawiają kilka interwencji mających na celu zmniejszenie czynników ryzyka nadmiernego przyrostu masy ciała podczas izolacji w USA, jak np.:

– Niektóre jednostki oświatowe w letnich miesiącach, gdy dzieci nie uczęszczają do szkoły, oferują uczniom posiłki na wynos lub do odbioru z autobusów, kursujących po regularnych trasach. Tą praktykę można powielić także w obecnej sytuacji.

Zobacz również
magnez

– Oprócz zajęć lekcyjnych online, należy pamiętać również o wychowaniu fizycznym, przygotowując domowe lekcje aktywności fizycznej i / lub streamingu ćwiczeń ruchowych.

słodycze dziewczynka
Vasyl Dolmatov / 123RF

Podsumowanie

Jak przypominają autorzy, chociaż priorytetem jest złagodzenie bezpośredniego wpływu pandemii, ważne jest rozważenie sposobów zapobiegania jej długoterminowych skutkom, w tym nadmiernej masie ciała u dzieci i młodzieży.

Źródło: Andrew G. Rundle, Yoosun Park, Julie B. Herbstman, Eliza W. Kinsey, Y. Claire Wang. COVID-19 Related School Closings and Risk of Weight Gain Among Children. Obesity, 2020;