Podstawowe zasady żywieniowe w otyłości młodzieńczej
Otyłość jest chorobą polegającą na hiperplazji lub hipertrofii komórek tłuszczowych. Mówimy o niej wtedy, gdy masa ciała przekracza normę o 20 procent, diagnozujemy ją na podstawie porównania wskaźnika BMI z siatkami centylowymi. Wartość powyżej 97 centyla oznacza otyłość.
Według badań dotknięta nią jest maksymalnie 1/6 populacji w Polsce. Istnieje nawet pogląd, że nadmierny przyrost masy ciała w okresie niemowlęcym, powoduje wzmożone łaknienie i otyłość przez resztę życia. Uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego czy zaburzenia hormonalne powodują wystąpienie tzw. otyłości wtórnej. Etiologia obu chorób jest wieloczynnikowa. Wymienić można zarówno czynniki genetyczne, objawiające się zmniejszonym tempem przemiany materii, lub właśnie hiperplazją – zwiększeniem się liczby komórek tłuszczowych, ale także czynniki środowiskowe tj. przekarmianie czy nieregularne spożywanie posiłków, jak również wcześniej wspomniane zaburzenia hormonalne i neurologiczne prowadzące do otyłości wtórnej.
Celem leczenia żywieniowego jest przede wszystkim redukcja masy ciała. lecz w sposób, który nie zaburzy rozwoju fizycznego dziecka. Stosuje się dietę ubogoenergentyczną, jednak dopiero powyżej siódmego roku życia. Z jadłospisu należy wykluczyć słodycze, desery oraz słodkie napoje, ograniczyć natomiast spożycie tłuszczów. Białko odgrywa ważną rolę w rozwoju młodego organizmu, w każdym z pięciu małych posiłków powinno się znaleźć pełnowartościowe białko zwierzęce. W normie fizjologicznej tj. od 15 do 20 procent dobowego zapotrzebowania. Podaż tłuszczów natomiast to około 30 procent dobowego zapotrzebowania. Tutaj należy wykluczyć tłuszcze zwierzęce takie jak: smalec, słoninę, boczek, tłuste mięsa oraz wędliny. Wskazane są natomiast, w rozsądnych ilościach masło i śmietana. Węglowodany powinny stanowić do około 55 procent dobowego zapotrzebowania na energię organizmu, ograniczeniu poddane powinny być produkty takie jak: jasne pieczywo, kluski, makarony oraz kasze. Powinniśmy pamiętać, że w walce z otyłością przyjdzie z pomocą, oprócz diety także umiarkowany wysiłek fizyczny.
Dietetycy.org.pl » Dietetyka » Dieta dzieci i niemowląt » Podstawowe zasady żywieniowe w otyłości młodzieńczej