Rewolucja w leczeniu otyłości? Modyfikacja genów

Avatar photo
modyfikacja genów otyłość

Badania przeprowadzone przez naukowców z czołowych amerykańskich uniwersytetów – Massachusetts Institute of TechnologyHarvard Medical School mogą stać się przełomem w leczeniu otyłości, z którą zmagają się obecnie setki milionów osób na całym świecie. W artykule opublikowanym niedawno w New England Journal of Medicine dowodzą, że może istnieć nowy sposób na skłonienie naszego metabolizmu do tego, by spalał tłuszcz. Jak to się dzieje?

Predyspozycje genetyczne otyłości

Dietetyka skupia się w obecnym momencie przede wszystkim na bilansie energetycznym – na tym co jemy i ile ćwiczymy, zaś kwestią zastaną jest indywidualna predyspozycja genetyczna. To właśnie ta sfera może być kluczowa w leczeniu otyłości.

Od kilku lat wiemy, że rejon genu nazywany FTO jest powiązany z odczuwaniem apetytu, skłonnością do uprawiania aktywności fizycznej, otyłości w ogóle. Sam sposób jego działania oraz różnice między poszczególnymi osobami nie były zbadane.

To właśnie badania na tym poziomie pozwoliły stwierdzić badaczom, że różnice genetyczne adipocytów przekładają się na ich funkcjonowanie i oddziałują przez to na skłonność danej osoby do tycia.

Termogeneza uwarunkowana genetyką

Geny IRX3 i IRX5 zostały zdiagnozowane jako te, które kontrolują proces termogenezy. Od nich jest więc również zależne to jak bardzo organizm będzie rozpraszał energię w postaci ciepła, jaką zaś będzie magazynował w postaci tłuszczu.

Do tej pory głównymi sposobami radzenia sobie z kontrolowaniem tego procesu przez człowieka było stosowanie odpowiedniej diety lub wykonywania ćwiczeń fizycznych. Teraz z pomocą przychodzi dodatkowo genetyka.

Genetyczny wyłącznik otyłości

Przez modyfikację jednej pozycji nukleotydu przy wykorzystaniu systemu CRISPR/Cas9, służącego modyfikacji DNA, możemy być w stanie przestawić komórki tłuszczowe z typu sprzyjającego otyłości, na typ sprzyjający spalaniu tłuszczu, wśród osób zagrożonych otyłością w wyniku działania wspomnianych genów. To zaś – jak wskazuje prof. Manolis Kellis – stanowi drogę do terapeutycznej możliwości edycji genomu wśród osób w typie ryzyka otyłością.

Skuteczność udowodniona

Aby sprawdzić poprawność tego rozumowania, naukowcy przeprowadzili badania na myszach, manipulując przełączeniem z trybu magazynowania tłuszczu na spalanie. Przeprowadzone działania powodowały duże zmiany w bilansie energetycznym, redukcję masy ciała i tłuszczu w organizmie – jak również sprawiały, że stawał się on odporny na wprowadzanie diety wysokotłuszczowej.

Źródło: mit.edu